

Tipy, jak nepřibrat při sledování televize
Sledování televize samo o sobě není kamenem úrazu – a to i přesto, že při této (ne)aktivitě často ještě i mlsáme. Skutečným problémem je jakékoli dlouhodobé sezení a je jedno, zda je to u televize, nebo před počítačem.
Dlouhodobé sezení totiž vede k biochemickým změnám ukládání cukrů a tuků, což nepříznivě ovlivnuje naše zdraví. Lidský organismus je nastaven pro aktivní životní styl, naše geny se příliš neliší od genů našich dávných předků – lovců a sběračů. Ti většinou trávili dny aktivním hledáním potravy. Podle toho bychom měli být aktivní po celý den i my, neboť i naše fyziologie je nastavená na vysokou tělesnou aktivitu. Ovšem pokud větší část dne sedíme, je to v protikladu s tím, na co jsme stavěni, a náš organismus na tento rozpor reaguje negativně.
Pokud už sedíte před televizorem, nezhoršujte to ještě jídlem. Máte-li přece jen nutkání něco drobného mlsat, chroupejte raději mrkev či jablíčko než chipsy a podobné ‚prázdné kalorie‘. Popřemýšlejte, zda byste neměli televizi umístit tak, abyste se při jejím sledování mohli mírně pohybovat, zacvičit si na stepperu, rotopedu nebo s činkami.
Vyzkoušet můžete i sedět na velkém míči. Využijte pauzy na reklamy k protažení těla a malému kardiocvičení. Pokud navíc i celý den trávíte vsedě u počítače, zkuste kolegovi namísto telefonátu nebo e-mailu doručit vzkaz osobně. Cestou do práce a z práce se vyhněte výtahům a raději choďte po schodech, pokud to bude možné. A jestli plánujete strávit celý večer u televize, zkuste alespoň malou kompenzaci tím, že cestou domů vystoupíte o jednu zastávku dříve a zbytek dojdete pěšky.