#science: V kolika letech jsme v životě nejšťastnější?

Vědecký výzkum odhalil...
10108

I když občas dokážeme nad všemi vědeckými studiemi kroutit hlavou, stejně nás vždycky zajímají. Na London School of Economics and Political Sciences se nedávno pustili vědci do výzkumu, který by měl definovat rok v našem životě, ve kterém jsme tak nějak bez ohledu na okolnosti vnitřně nejšťastnější.

Máme dobrou zprávu, věky, ve kterých jsme jako lidé obecně nejvíc happy, jsou hned dva! Studie vycházela z odpovědí 23 000 dospělých ve věku od 17 do 85 let a s otázkami na tělo vyzvídala, co a jak. Stejných 23 000 lidí po prvním kole otázek vyzpovídáno za dalších 5 let a výsledky?

Křivka štěstí se mezi 20. a 70. rokem formuje do tvaru „U“ s nejvyššími body ve 23. a 69. roce. I když nám to přijde jako moc velké rozpětí, když se trochu zamyslíme, dává to celkem smysl. Zatímco v rámci 23. roku začínáme hledat své místo na světě, v 69 letech už má právo nastoupit klid a smíření.

I když věda mluví na základě jasných faktů, my stejně nikdy nepřestaneme věřit, že je to se štěstím ještě o něco jednodušší – štěstí je s námi pořád, akorát pro jeho probuzení musíme vytvořit ty správné podmínky.