Reklama

Vyznáte se v jednotlivých typech saun?

Pára, finská sauna, tropická sauna, infrasauna… Že už máte v těch všech druzích trochu zmatek? Představíme vám nejčastější typy saun, se kterými se u nás můžete setkat. Sami si pak vyberte, jaká relaxace vám bude více vyhovovat. Jestli ve vyšších či nižších teplotách, ve vlhkém či suchém prostředí.
Reklama
7958

Finské sauny

Finské sauny jsou asi nejznámější typem vůbec. Jejich kolébkou je země tisíců jezer a právě z Finska se sauny dostaly až k nám. Mají výrazně ozdravné účinky na lidské tělo i psychiku, takže se záhy staly oblíbenou kratochvílí i místem pro utužení zdraví. V dnešní době už nemusíte navštěvovat veřejné sauny a potit se na omezeném prostoru s cizími lidmi – finská sauna může stát klidně i u vás doma.

Parní sauny

Dnes existují jak klasické parní sauny obložené keramickými kachlemi, kde je vlhkost vzduchu takřka 100%, tak i různé kombinace finské a parní sauny. Většinou bývají tyto sauny souhrnně označovány jako parní lázně. Novinkou v saunování je i tzv. parní náraz, kdy saunér polévá kameny vodou, která je smíchaná s vonnými esencemi a horký vzduch pak prudce rozhání ručníkem. Tak vytvoří parní náraz, který ještě zvýší účinek vlhkého vzduchu a napomůže k lepšímu pocení a otevírání pórů.

Bylinkové (herbal) sauny

Bylinková sauna bývá většinou alternativa páry nebo finské sauny doplněná o bylinné esence. V sauně je nižší teplota a vzduch je tu aromatizován vonnými silicemi, které mají různé účinky. Směs bylin je možné přizpůsobit preferencím nebo problémům návštěvníků sauny.

Tropické sauny

Tropické sauny v sobě kombinují suchou finskou saunu a parní lázně s vlhkým provozem. Nižší teplota je tu kompenzována vyšší vlhkostí vzduchu a simuluje tak prostředí tropů. Tropické sauny jsou ideální pro všechny, kterým nevyhovují vysoké teploty.

Infrasauny

Infrasauny prohřívají tělo vyzařováním infračervených paprsků. Mají tři velké plusy. První jejich výhodou je rychlá připravenost k akci. Infrasauny jsou krásně roztopené během několika málo minut. Zároveň je mohou používat i ti, kterým lékař zakázal klasické saunování. Infrasauna prospívá astmatikům, alergikům, kardiakům i lidem s vyšším krevním tlakem. A nakonec třetím velkým pozitivem je, že si je snadno můžete umístit i domů. Nepotřebujete k tomu ani moc místa, bohatě vám postačí prostor o rozměru metru čtverečního.

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama