9 způsobů, jak si udržet zdravou vlasovou pokožku

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy. Aby se opravdu blýskaly jako zlato a zářily jako diamanty, musí vyrůstat ze zdravé vlasové pokožky.
12202

Pěstovat si pouze bujnou kštici a nedbat o její základnu, je jako nestarat se o půdu a jen čekat, že vykvetou nádherné růže. Nebo spíš tulipány, protože ty, stejně jako vlasy z folikulů rostou z cibulek. Péče o vlasy proto musí začínat u pokožky. Měla by být čistá, aby mohla dýchat, cirkulace krve v jejích cévách by měla zajišťovat dostatek kyslíku, nemělo by docházet k jejímu dráždění nevhodnými přípravky, měla by mít dostatek výživy. Pokud není vaše vlasová pokožka opravdu nemocná (mezi její nejčastější choroby patří lupy, lupénka, seboroická dermatitida), stačí dodržovat následující devatero.

1. Dostatek výživy

Stejně jako jiné části těla se pokožka hlavy a vlasy neobejdou bez pravidelného přísunu energie pro jejich růst a harmonický vývoj. Potřebují hodně bílkovin, především v podobě dobře stravitelných luštěnin, vajec a ryb. Z ryb kromě toho získávají Omega 3 a 6 mastné kyseliny, důležité pro jejich lesk. Jídelníček pro pokožku a vlasy by dále měl obsahovat stravu bohatou na antioxidanty. Důležitý je dostatečný přísun vitaminů C, E nebo A a skupiny B, minerálů (hořčík) či stopových prvků (zinek). Chybět proto nesmí ovoce, zelenina – převážně ta listová kvůli vysokému obsahu železa zásadního pro okysličování krve.

2. Vitaminy, minerály a bylinky

Pokud máte pocit, že vaše vlasy jsou „unavené“, ztrácejí lesk, jsou mastné nebo naopak příliš suché, zkuste vlasovou pokožku naboostovat. Doplňky stravy pro vlasy, nehty a kůži obvykle obsahují například biotin a zinek (pozitivně ovlivňují stav kůže a posilují nehty), vitaminy E, A, nebo kyselinu listovou a lykopen. Existují i přípravky na řešení konkrétních problémů Například Ampule pro optimalizaci činnosti mazových žláz vlasové pokožky K05, které upravují správné funkce mazových žláz ve vlasové pokožce. V jejich složení najdeme kromě vitaminů a minerálů i extrakty z arniky horské, papriky křovité, kopřivy dvoudomé, levandule lékařské, pomerančovníku a růže stolisté. Jejich použití je jednoduché: po umytí se dvakrát týdně po dobu tří týdnů vždy celá ampulka jemně vmasíruje do vlhkých vlasů. Neoplachuje se. Výsledkem jsou objemné a nemastné vlasy.

3. Pomoc odborníka

Pokud jste dlouhodobě se stavem svých vlasů nespokojeni nebo se objeví vážnější problém, například nadměrné vypadávání. Někdy pomůže tricholog v kadeřnickém salonu, jindy je třeba navštívit

dermatologa. Ovšem první krok, který můžete udělat sami, je výběr vlasové kosmetiky určené speciálně pro váš problém. Pro léčbu vlasové vlasové pokožky, potíže s vypadáváním vlasů, s lupy atd. vyvinula společnost Kaaral, působící na tomto poli už od roku 1981, řadu K 05. Základní složkou řady je Tea Tree Oil, který vykazuje antiseptické, antimykotické, baktericidní a virucidní vlastnosti.

TIP: K05 Ampule proti lupům

Tea Tree olej normalizuje pokožku hlavy a zároveň ji vyživuje, piroctone olamine působí na bakterie způsobující lupy. Pro zastavení tvorby lupů po umytí šamponem K05 proti lupům aplikujte 2 až 3x týdně po dobu 6 až 12 týdnů vždy celou ampulku do vlhkých vlasů. Jemně vmasírujte. Neoplachujte. Pro udržování postačí 1 ampule týdně.

4. Myjte přiměřeně, oplachujte důkladně

„Zdravé vlasy je ideální mýt dvakrát týdně. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou,“ říká triocholožka Lenka Kašpaříková. Sportovci nebo třeba lidé pracujících v prašném prostředí ale mnohdy potřebují čistit vlasovou pokožku častěji. „Důležitý je hlavně výběr šamponu – měl by být šetrný k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Pozor bychom si rovněž měli dát na vlasové přípravky s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly,“ radí tricholožka. Každou kosmetiku je nutné z vlasové pokožky co nejlépe odstranit. „Šampon i kondicionér nezapomeňte důkladně a dokonale opláchnout. Doba, kterou strávíte oplachováním přípravků, by měla být proti mytí dvojnásobně dlouhá,“ doporučuje známý vizážista Pavel Bauer.

5. Vlasové wellness

Podobně jako náložemi povinností a starostí zmožené tělo také vlasová pokožka si čas od času zaslouží wellness kúru. Poděkuje vám, když ji budete častěji přes den masírovat kvalitním hřebenem. Občasná speciální masáž hlavy je nejen zaručeně antistresová, velmi uklidňující, ale zajistí i lepší cirkulaci krve ve vlasové pokožce. Dopřát si ji můžete u kadeřníka, ale zafunguje i automasáž. Další lázeňskou proceduru – skotské střiky v domácích podmínkách zastoupí trik modelek splachovat si vlasy ledovou minerálkou. Více nebo méně nepříjemný šok vynahradí citelné prokrvení vlasové pokožky, které se projeví na kvalitě vlasů.

6. Maska jednou týdně

Aspoň jednou týdně poskytněte vlasům nějakou masku. Představuje třešničku na dortu péče a díky regenerujícím složkám prospěje všem typům vlasů. Využít můžete ty dostupné na trhu nebo ji klidně připravte doma ze surovin dostupných v ledničce a ve spíži, podle toho, co vaše vlasy právě nejvíc potřebují a co bude nejlíp „chutnat“: med, vejce, banány, avokádo, pivo…

7. S barvou opatrně

Barvy na vlasy, byť už dávno nepáchnou čpavkem, představují stále nebezpečný koktejl různých chemických látek, který může u citlivých jedinců způsobit alergické reakce. Nekvalitní barvy vlasy vysušují a poškozují. Některé zprávy hovoří i o tom, že časté barvení může zvyšovat riziko rakoviny prsu. Opatrnost je tedy na místě. Odborníci varují především před domácím barvením. „Často se setkávám s případy, kdy žena během něj nedodrží správný technologický postup a v důsledku toho dochází až ke spálení vlasů a poškození vlasové pokožky,“ říká tricholožka Lenka Kašpaříková.

TIP: Veganské barvy od Paul Mitchell

8. Jemně a šetrně

Něžné zacházení potřebují především vlasy vlhké, kdy jsou zvlášť zranitelné. Kartáčování mokrých vlasů způsobuje narušení jejich cibulek a následné padání. Majitelky dlouhých vlnitých či kudrnatých vlasů mají také tendenci stahovat ještě mokré kadeře do drdolu. Vlasy jsou sice následně krásně vlnité, ale současně dochází k jejich oslabování a opětovnému lámání. Nešvar je i foukání vlasů v předklonu. Hříva je sice po akci pěkně nadýchaná, ale zároveň dochází k oslabování délek. „Velmi důležitá je volba správného vysoušeče, který pracuje rychle a nevystavuje tedy vlasy ani pokožku zbytečně dlouhému působení proudu teplého vzduchu. Sám používám a mohu doporučit fén Supersonic od britské značky Dyson. Má silný proud vzduchu díky digitálnímu motoru a inteligentní systém regulace teploty. Navíc je to skutečná designovka,“ doporučuje kadeřník celebrit Martin Tyl z pražského salonu New You.

9. Chraňte poklad

Poklad vašeho půvabu, který krásné vlasy rozhodně představují, je nutné chránit. Jeho zloději jsou prach, vítr, mráz, mořská voda a slunce. Jejich agresivita roste, pokud působí synergicky: slaná voda, slaný vítr, v kombinaci s přímým UV slunečním zářením jsou pro vlasy i vlasovou pokožku obrovská zátěž. Schovejte je pod klobouk, čepici a slunečník a poskytujte jim zvýšenou péči.