Můj dream job! Rozhovor s květinovými holkami Janou & Markétou o snech, těžších začátcích i trendech

Podnikatelky Jana a Markéta si založily ateliér Provoní, kde vám splní i ty nejtajnější kvetinové sny...
10761

Jak byste se navzájem popsaly?

M: Jana Odstrčilová: systém, píle, nápaditost, smysl pro detail, estetické cítění, výborná obchodnice.

J: Markéta Hývnarová: tvůrčí duch, inovativní, vytrvalá, businessmanka každým coulem, nic není problém, vše se vyřeší.

Kdy jste v sobě objevily lásku ke květinám?

J: V nás to je asi už od dětství, obě jsme z vesnice nebo malého města, takže jsme celé léto trávili venku, na zahradě nebo přírodě.

M: Už jako malé holky jsme si pletly věnečky ze sedmikrásek a dalších květin. Vzpomínám si, že jsem jako malá dokonce nejednou “vyplenila” babičce celou zahrádku, kterou roky pěstovala.

Kolik bylo potřeba odvahy k tomu vrhnout se do podnikání?

J: Hodně, ale ta hodně odvážná je Markét, já jsem přiskočila do rozjíždějícího se vlaku.

M: Prostě jsem jednou ráno vstala a řekla si, že by mě bavilo pracovat s květinami. No a pak jsem potkala Janču a byla to láska na první „vazbu“. Pak už se ta vášeň nedala zastavit.:-)

Jaké byly vaše začátky? Plnily jste plán nebo přišly karamboly?

M: Jaký plán? :) Musím říct, že začátky byly fakt šílené. Chvíli po otevření ateliéru se snad půl roku rekonstruovala celá naše ulice. Ale odhodlání bylo tak velké, že nás nezastavila ani těžká technika.

J: My říkáme, že jsme ještě pořád na začátku. Pořád se něco učíme, sledujeme novinky. Na druhou stranu myslím, že se učíme dost rychle. Občas se nějaké karamboly přihodí, ale zatím jsme si s nimi dokázaly vždycky poradit. Navíc se skvěle doplňujeme, že z toho někdy až mrazí. Když jedna vyšiluje, druhá to vezme do svých rukou.

M: Občas si dokážeme i číst myšlenky.

Neměly jste strach, že pro další květinářství již není v Praze prostor?

M: Na strach ještě ani nebyl časJ Myslím, že na nové tvůrčí nápady se prostor najde vždy. Brala jsem to tak, že dělám, co mě baví a zároveň se snažila, aby to bavilo i naše zákazníky :) Od začátku jsem chtěla, aby náš ateliér vypadal jinak a zároveň tak lidem ukázal náš pohled na květiny.

J: Když začínáte podnikat, tak to sebou nějaká rizika nese. V Praze je opravdu hodně květinářství. V ulici, kde máme ateliér je jich dokonce šest. Na druhou stranu, každé z nich má svůj styl, svoje oblíbené druhy květin, svou cílovou skupinu zákazníků, prostě jedinečnost. My je vlastně primárně nebereme jako konkurenci, ale spíš motivaci, jak být pořád lepší.

Která z vás řeší účetnictví a podobné nutnosti?

M: Těch nutností je samozřejmě více. S našim účetním běžně komunikuje Janča, která je více systémová. Já jsem možná trochu více kreativní typ, proto řeším třeba právní záležitosti. :)

J: Skvělé ale je, že jsme vlastně ve všem schopné zvládnout práci té druhé. Neznamená to tedy, že já sedím jen u počítače a Markét tvoří. Jedna z nás má třeba na starost svatby a ta druhá zase nejrůznější firemní akce a o obchod se tak nějak střídáme.

Kdybyste mohly začít znovu, udělaly byste něco jinak?

M+J: Nic. :) Jak už jsme říkaly, my to vnímáme tak, že jsme pořád ještě na začátku, takže bychom toho asi moc neměnily. Plno věcí se učíme a zlepšujeme za pochodu. Máme taky obrovské štěstí na lidi kolem nás, kteří nás podporují, pomáhají, radí a fandí nám a to jde všechno hned snadněji.

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

J: Tvořit a vymýšlet šílenosti. Stačí se asi kouknout na náš Instagram a pochopí to i nezasvěcení. A taky jezdit na schůzky. :)

M: A taky vidět, jak jsou lidi z naší práce nadšení a vrací se k nám. To je pro nás asi ta největší odměna.

Jsou v oblasti floristiky nějaké trendy? A řídíte se jimi?

J: Trendy jsou samozřejmě i ve floristice, stejně jako v módě, jídle atd. Teď třeba frčí styl alá louka.

M: Neřídíme se výhradně trendy, ale rády je sledujeme a upravujeme si je po svém. Snažíme se i o to, abychom byly těmi, kdo trendy tvoří.

Často vážete svatební kytice. Víte, jakou byste chtěly mít na své svatbě?

M: (smích) Janča měla svatbu 12. srpna a když jsme plánovaly květinový dekor, tak se to týden co týden měnilo. Ale konečný výsledek byl fantastický. :)

Chodí si k vám dělat radost i ženy? Kupující si květiny jen pro sebe?

J+M: Některé už chodí. Stále je ale většina těch, které kupují květiny pro někoho blízkého. Ženy u nás ještě nekupují květiny pro sebe, tak jako v zahraničí. A my je to chceme naučit. Obě jsme vyrostly u jídelních stolů, kde nesměly chybět čerstvé květiny. Myslíme, že české ženy pomalu ale jistě začínají chápat, že když mají na stole ve váze hezké čerstvé květiny, hned jim to zlepší náladu a zútulní domov.

A co muži? Mají fantazii a vědí, co pro své dámy chtějí, nebo to nechávají na vás?

M+J: Jak kteří :) Někteří přijdou s jasnou představou a jiní to nechávají na nás. Máme asi dost specifický styl komunikace s klienty. Snažíme se zjistit, co nejvíce informací o příležitosti a osobě pro kterou květinu chystáme, abychom co nejvíce vystihly jaký styl se do dané situace či příležitosti hodí.

Zažily jste v práci nějaký okamžik, který vám vehnal slzy štěstí do očí?

J+M: Každé ráno, když se sejdeme v práci :) A pak když doděláme nějakou zakázku, klient je spokojený a my jsme rády, že jsme dalším lidem snad trochu zlepšily den.

 

sledujte nás na instagramu