Reklama

Red Bull Flying Bach: Rozhovor s choreografem jedinečné taneční show Mikelem

...ve kterém se dozvíte, jak to vypadá, když se spojí break dance a vážná hudba.
Reklama
9201

Minulý týden jsme v Praze byli svědky jedinečného představení, ve kterém berlínští b-boys, tedy tanečníci breakdance, ztvárnili Dobře temperovaný klavír Johanna Sebastiana. Při té příležitosti jsme vyzpovídali choreografa a tanečníka Mikela, který nám popsal, jak dlouho trvalo vytvoření unikátní show spojující dva odlišné světy, kultury i generace. Pokud jste pražské vystoupení nestihli, můžete berlínské tanečníky zastihnout ještě tuto sobotu 1. října v Ostravě, kde ještě zbývá pár volných míst. Lístky si můžete zakoupit zde, za nás to rozhodně stojí za to! Detaily o show vám prozradí Mikel v rozhovoru níže.

Ahoj Mikeli, na úvod tě poprosím, aby ses představil.

Jmenuji se Michael Rosemann, ve Flying Steps mi říkají Mikel. A je mi aktuálně 39 let. Jsem tanečník, režisér i choreograf. A navíc ještě manžel a táta! Prostě všechno.

Můžeš nám představit celý koncept Red Bull Flying Bach?

Red Bull Flying Bach je crossover projekt. Znamená to, že kombinuje breakdance s vážnou hudbou. Naše taneční skupina Flying Steps je známá tím, že zkouší různé bláznivé věci a tohle jedna z nich. Vždycky jsme věřili tomu, že tenhle projekt bude fungovat. A teď už jsme s ním vlastně šest let na nekončícím celosvětovém turné a těšíme se na dalších šest let.

Jak vůbec vznikla idea spojit klasiku s breakdance?

Napadlo to zakladatele Flying Steps Vartana Basila. Když jsem se ho ptal, jak ho něco takového vůbec napadlo, vyprávěl mi příběh. Kdysi musel jít se svou přítelkyní a její matkou na koncert vážné hudby. A strašně, strašně se tam nudil a nechápal, jak to může někoho bavit. A pak mu to najednou sepnulo. Vždyť by se s tím dalo něco dělat! Stačilo by jen to trochu ozvláštnit pořádnými „moves“ (taneční kroky breakdance) a přidat trochu víc emocí. A tak se ten nápad zrodil.

Jak dlouho trvalo vytvoření cele show?

Myslím, že jsme potřebovali asi jeden rok na to, abychom dali dohromady celý koncept. Abychom vymysleli a vyzkoušeli, co bude fungovat a co ne. A pak asi šest týdnů jsme od rána do večera makali, zkoušeli a trénovali, třeba i deset nebo dvanáct hodin, až do premiéry v roce 2010. Tak to bylo docela těžké. Ale hrozně jsme tomu věřili, takže jsme tomu dali všechnu svoji energii. A do teď jsme nepřestali, pořád na tom pracujeme.

Můžeš popsat, jak vypadá váš typicky tréninkový den? 

Každý b-boy (tedy tanečník breakdance) to má jinak, protože existuje spoustu breakdance tanečních směrů jako je footwork nebo popping. Já osobně trénuji každý den tak dvě až tři hodiny. Nejdřív se zahřeju, poslouchám muziku, abych se dostal do správné nálady. Pak začnu dělat nějaké jednoduší kroky, trochu se u toho protahuji, což je důležité. Ale je to pokaždé trochu jiné, podle nálady a soustředěnosti. Někdy cvičím jen jednoduché moves, jindy piluji powermoves.

Jaký myslíš, že je hlavní důvod toho, že Red Bull Flying Bach dosáhl takového úspěchu?

Myslím, že jsme prostě stvořili masterpiece. Nejen, že spojuje klasickou hudbu a breakdance, ale taky všechno mezitím. Důležitou roli tam hraje příběh, muzikanti, tanečníci. I to, kolik jsme nad celou show strávili času a vložili do toho energii. Navíc, my na muziku jen netancujeme. My tu hudbu naším tancem vysvětlujeme. A to je na tom podle mě unikátní. A z představení je to podle mě cítit.

Red Bull Flying Bach Spot

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama