Rozhovor: Robert Bryndza o inspiraci, cestování, knihách i stěhování z Anglie na Slovensko

Najdete jeho tvorbu i u sebe v knihovně?
10472

Čekal jste, že bude mít kniha Dívka v ledu takový úspěch?

Nikdy mě nenapadlo, že se mé knihy prodá více než milion kusů jen v angličtině, a navíc že vyjde v dalších sedmadvaceti jazycích. Myslím, že autoři nikdy dopředu nevědí, jestli bude kniha úspěšná. Kdyby to věděli, byla by přece každá kniha bestseller!

Kde berete inspiraci? Odehrává se kniha v místech, která znáte?

Žil jsem 13 let v jižním Londýně, tedy v místech, kde se příběhy odehrávají, a hodně jsem se tím prostředím inspiroval. I mé postavy vycházejí z charakterů lidí, které znám nebo které jsem potkal.

Například Noční lov je volně inspirován skutečným sériovým vrahem, který děsil obyvatele Londýna dlouhých dvacet let, než ho konečně chytili. Vloupával se v noci k lidem do domů… A když ho dopadli, zjistili jsme, že žil ve vedlejší ulici! Krátce nato jsme se přestěhovali.

Užíváte si i vy sám děsivé a strašidelné příběhy, stejně jako vaši čtenáři?

Samozřejmě, že mám rád thrillery. Moje máma se ráda dívá na thrillery (myslím tím filmy), takže jsem s ní během dospívání viděl obrovské množství skvělých filmů. Miluju třeba filmy s agentem Jasonem Bournem. A co se knížek týče, poprvé jsem se seznámil s detektivními příběhy, když jsem si přečetl Mlčení jehňátek od Thomase Harrise. Myslím, že to na mě jako na spisovatele velmi zapůsobilo.

Jak se vám žije na Slovensku? Je to oproti Anglii velká změna?

Mám to na Slovensku rád. Myslím, že životní tempo je tu odlišné, je pomalejší. Lidé tvrdě pracují, ale zároveň si udělají čas na to, aby si užívali života. A miluju jídlo! Slováci skutečně vědí, jak uvařit skvělé jídlo. Vůbec se necítím daleko od domova – ale to je proto, že svět je mnohem menší než dříve. Vzpomínám si, že když jsem jel se školou do Německa, a přestože to bylo jen na dva týdny, cítil jsem se hrozně osamělý. Tehdy ještě nebyly  žádné mobilní telefony nebo internet a s rodiči jsem mluvil jen pár minut, protože to bylo drahé. Nyní sice žiju na Slovensku, ale jsem s rodinou v kontaktu každý den prostřednictvím e-mailu, SMS zpráv, skypu nebo Facebooku.

Dočetla jsem se, že jste studoval v Kanadě. Co vám tato zkušenost dala?

Když mi bylo osm, přestěhovali jsme se do Kanady a rok jsme tam žili. Myslím, že jsem díky tomu otevřenější světu. Jsem rodičům vděčný za to, že mi tuto zkušenost dali. Uvědomil jsem si, že svět je velké místo s mnoha různými lidmi a že život nezačíná a nekončí v městečku, kde jsem se narodil. Díky tomu vím, že svět je plný možností/příležitostí.

Čím jste se živil před tím, než přišla na řadu vaše spisovatelská kariéra?

Vystřídal jsem mnoho zaměstnání. Byl jsem barman, pracoval jsem v mnoha kancelářích, jedno léto jsem strávil v kibucu (zemědělské osadě) v Izraeli, což bylo velmi fyzicky náročné. Myslím, že nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal, bylo v restauraci, kde jsem deset hodin denně přehazoval obrovské pytle brambor do stroje, který je oloupal a pak je nakrájel na hranolky. Naštěstí to trvalo jen pár měsíců, a dokonce mám hranolky pořád rád.

Jak trávíte volný čas?

Rád vařím, sleduju filmy, čtu knížky a chodím na procházky. Dřív byl můj největší koníček psaní a jsem neskutečně šťastný, že se mi hobby stalo profesí. Ale nemám díky tomu čas na další koníčky…

Kdo je Robert Bryndza?

Spisovatel a scénárista narozený v Anglii, nadšenec do cestování a poznávání cizích kultur, milovník thrillerů a především autor knižních bestsellerů Dívka v ledu a Noční lov. Nyní žije se svým partnerem na Slovensku a pracuje na dalších detektivkách inspirovaných místy, které sám moc dobře zná.