Reklama

Očima módní redaktorky: EFA – projekt, který pomáhá nastartovat kariéru v módní branži

„let´s CREATE our future“ - to je motto nového projektu European Fashion Accelerator, který letos startoval poprvé v rámci Košice Fashion Week. A já jsem měla jedinečnou příležitost se této premiéry zúčastnit. O čem že vlastně tato akce je?
Reklama
10953

EFA se zaměřuje především na podporu mladých talentů v oblasti designu a návrhářství ze zemí Vyšegradské čtyřky – Polska, Slovenska, Maďarská a České republiky. Vzdělávací část programu projektu je ale určena také pro mladé scénografy, choreografy, šperkaře, fotografy, grafické designéry, marketingové specialisty a PR manažery a hlavním cílem je vytvoření lepších podmínek pro absolventy uměleckých oborů ve střední Evropě pro získání potřebných znalostí a praktických zkušeností k úspěšnému přechodu ze studijního prostředí k reálnému podnikání. Zúčastnit se ho můžou absolventi vysokých škol, nejdéle však 3 roky po ukončení studia.

Samotná myšlenka akce nás v JOY nadchla, protože hlavně v módním světě, není úplně lehké prorazit. Taky mi to potvrdila producentka EFA a ředitelka Unique One s.r.o.,  Karolína Bosáková:

„ve střední Evropě je spousta skvělých a talentovaných mladých umělců a návrhářů, ne vždy jsou ale po absolvování školy připraveni na svět reálného byznysu. Cílem našeho projektu je pomoci jim právě v této oblasti. Projekt EFA tak vlastně vytváří efektivní pomyslný most mezi akademickým prostředím a uvedením mladých talentů do světa globálního kreativního byznysu.“

Opravdu mě navnadil program, jehož součástí bylo hned několik workshopů a přednášek. Mými největšími favority se stali Jerzy Gawel z Krakovské Schools of Art and Fashion Design, který posluchačům přednesl svou úvahu na téma „Ageless Fashion“ a Mgr. art. Barbora Peuch ArtD. z Academy of Fine Arts and Design v Bratislavě. Jako téma si zvolila „Post apo Fashion“ o méně příjemných aspektech módního průmyslů – ničení přírody, znečišťování planety, mass market a jeho vliv na lidské životy, obzvlášť zneužívání levných pracovních sil…

Celý vzdělávací blok uzavírala panelová diskuze na téma „Fashion versus business“, po které přišla ta nejvhodnější chvíle pro navázání kontaktů mezi účastníky projektu, novináře a nákupčí ze zahraničí. Propojení uměleckých oborů a mezioborová spolupráce je totiž pro mladé umělce jednou z nejdůležitějších schopností, která je v kreativním průmyslu často klíčem k úspěchu.

Vyvrcholením dne se ale staly módní přehlídky osmi mladých návrhářů, které zvolila mezinárodní komise. Za Českou republiku byly vybrány Tereza Havránková, absolventka Univerzity Jana Evagelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Denisa Dovalová, absolventka zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Slovensko zastupovaly návrhářky Silvia Zrebná a Petra Kováscová, absolventky Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Z Polska se představili Piotr Popiolek a Sandra Stachura, letošní absolventi oboru oděvní design na Krakowskie Szkoly Artystyczne. Maďarsko vyslalo Zitu Merényi a Márii Glaser. Obě jsou absolventkami budapešťské univerzity Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME).

Všichni návrháři odvedli neskutečný kus práce. Každá kolekce byla zcela odlišná, velmi zajímavá a propracovaná. Nejvíce mě ale zaujaly pohádkově krásné práce Sandry Stachury, hravé modely Petry Kovacs a pánské kousky od Piotra Popioleka.

Střípky z přehlídky si můžete prohlédnout přímo ZDE | GALERIE: European Fashion Accelerator

European Fashion Accelerator se bude konat i příští rok a jestli se chcete do projektu zapojit, nebo se zúčastnit přednášek a workshopů, navázat zajímavé kontakty a ponořit se do inspirativního prostředí, sledujte www.eu-fa.eu.

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Reklama
Reklama