Reklama

6 tipů, jak se konečně naučit lépe zacházet s penězi

Šetříme!
Reklama
9751

Po tom, co nám přišla první výplata po finančně vyčerpávajících svátcích, máme pocit, že v novém roce nemůžeme svůj stav na účtu dostat na nulu. Máme přece předsevzetí o tom, že letos ušetříme. Realita je ale poněkud jiná. Kromě novoročních výprodejů, kterým prostě nejde odolat, se stejně jako loni bude muset platit nájem, budeme pozvané na všechny ty oslavy narozenin, budeme chtít ochutnat všechny novinky v nově otevřených bistrech, budeme chtít vypadnout za hranice státu a než se stačíme pořádně rozkoukat, bude tu zase konec roku a pro účet likvidující Vánoce. „Naučit se dobře zacházet s penězi není nic jednoduchého, ale každý, kdo tomu věnuje svůj čas, bude odměněn,“ uvádí Pavla Hávová, mluvčí ČSOB a dodává: „Možná to bude znít banálně, ale vždy je na začátku třeba podívat se, jaké máme příjmy a jaké výdaje. Tato analýza nám pomůže stanovit, kde jsme teď a kde bychom mohly být za rok, tedy jaké by mohlo být naše reálně splnitelné předsevzetí.“

Soupisem pravidelných plusových a minusových částek na našem účtu nic nekončí. Bohužel.

1. Pracujte na průběžném přehledu

Bilancovat nad tím, kolik na všem kontě přibývá a kolik z něj mizí, není potřeba jen jednou za rok. Investujte do sešitu, ve kterém budete evidovat každý pohyb financí v průběhu jednoho standardně stráveného měsíce. Samy uvidíte, kam vaše peníze nejvíc mizí.

2. Vytvořte si finanční polštář

Každodennost může sem tam narušit nečekaná situace a štěstí přeje připraveným. Ideální rezerva, kterou byste měly mít, by se měla rovnat šestinásobku nutných měsíčních výdajů.

3. Definujte, proč šetříte

Ať už to bude na auto, kabelku, televizi, nebo třeba na byt, musíte mít cíl společně s konečnou částkou, které chcete dosáhnout. V ideálním případě najděte fotku své vysněné věci, na kterou šetříte, a vytiskněte ji. Ve slabé chvilce vám fotka připomene, že každý krok vedle je zároveň krokem, který vás od splnění snu oddaluje.

4. Žijte okamžikem, ale nezapomínejte na budoucnost

Pokud už si představujete, jak poetický důchod si jednou užijete, nespoléhejte, že bude dokonalý díky státnímu příspěvku. Čím dřív proto začnete spořit, tím lépe.

5. Pozor na vysoké půjčky

Špatný odhad aktuální finanční situace vás jednou může přivést do pekla. Když vám banka přiklepne pár milionů, na malý okamžik se budete cítit jako celebrity, nebude ale trvat dlouho, než se z pocitu hrdých milionářek, stane úzkost a strach člověka, kterému každý měsíc hrozí riziko nemožnosti zaplatit splátku.

6. Když nevíte, jak víc vydělat, šetřete

Možná banální rada, ale rozhodně ne nesmyslná. Pokud vaše výdaje převyšují příjmy, je potřeba postavit se k situaci dřív, než se dostanete do problému. Jedna cesta je navýšit příjmy a ta druhá... Chápete!

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama