4 způsoby, jak chránit oči s dioptriemi před UV zářením

Slunečními brýlemi si minimálně v létě chrání oči většina z nás. Najít správné řešení ochrany před škodlivým UV zářením ale může být výzvou, pokud máte dioptrickou korekci zraku.
13121

Existuje hned několik způsobů, jak ochranu zraku řešit. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a který bude nejvíce vyhovovat právě vám, radí Jakub Odcházel, vedoucí optiky VašeČočky.

Pokud nosíte dioptrické brýle, pak možná víte, že čiré dioptrické čočky samy o sobě obsahují UV filtr. Vždy se svého optika zeptejte na E-SPF index daných skel. Hodnoty se pohybují v podobných relacích jako u opalovacích krémů, čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany. U čirých brýlových skel je možné dosáhnout hodnoty E-SPF až 25 (se speciální povrchovou úpravou dokonce 35), kvalitní sluneční brýlová skla mohou mít až E-SPF 55+.

Dioptrické brýle tedy vaše oči chrání před UV zářením v našich zeměpisných šířkách. Před čím ale neochrání, je oslnění slunečními paprsky, což zvyšuje například riziko nehod při řízení automobilu. Oči s nimi navíc mohou být kvůli odleskům namáhány dokonce více než bez nich. Další nevýhodou je fakt, že obvykle bývají menší než brýle sluneční a nechrání tak dostatečně citlivou pokožku kolem očí. Právě proto by se za slunečného počasí lidé s korekcí měli před UV zářením chránit i jinak. Možností je hned několik.

Dioptrické sluneční brýle

Výhody: Kombinují výhody slunečních a dioptrických brýlí, v kvalitní optice si stačí vybrat obruby a skla vám vyrobí na míru.

Nevýhody: Když přecházíte mezi interiérem a exteriérem, musíte mít s sebou dvoje brýle - klasické dioptrické a dioptrické sluneční. Tato varianta je tedy méně praktická a zároveň finančně náročnější.

Dioptrické brýle s magnetickým klipem

Výhody: Uchycení slunečních clon je na magnet zabudovaný v klipu i v obrubě, takže není poznat, že nejde o klasické sluneční brýle. Tato varianta je skladnější a levnější, než kombinace dioptrických a slunečních brýlí.

Nevýhody: Nabídka modelů s tímto řešením je omezená.

Samozabarvovací brýlová skla

Výhody: Zabarvení skel se přizpůsobuje změnám světla, v interiéru nebo při zatažené obloze jsou čočky čiré a na slunci ztmavnou. Poskytují tedy oku i ochranu před oslněním. Dají se navíc kombinovat i s filtrem modrého světla, který oči chrání při práci na digitálních zařízeních.

Nevýhody: Vyšší cena. Lidé, kteří nosí samozabarvovací brýle řadu let, si mohou dokonce vybudovat světloplachost.

TIP: Samozabarvovací skla si můžete nechat vyrobit na míru dle vašich parametrů a zasadit do vámi vybraných obrouček. Tuto službu nabízí optika VašeČočky.

Kontaktní čočky s UV ochranou + sluneční brýle

Výhody: Kombinace dioptrických kontaktních čoček s UV ochranou a slunečních brýlí s UV 400 zajišťuje nejlepší možnou ochranu proti UV záření. Proč? Sluneční paprsky se totiž lámou a odráží od různých povrchů, například od vody nebo sněhu, takže záření může projít do rohovky oka i okolo skel slunečních brýlí. Tyto paprsky zachytí právě UV filtr kontaktních čoček. Čočky jsou navíc skvělé ve chvílích, kdy sluneční brýle odkládáme - například při koupání. Samotné kontaktní čočky s UV ochranou bez slunečních brýlí ale nejsou pro ochranu očí dostačující, neochrání celé oko ani citlivé oční okolí, je potřeba je vždy kombinovat se slunečními brýlemi.

Nevýhody: Pokud vám z nějakého důvodu vadí nebo nechcete nosit kontaktní čočky, tato varianta nebude to pravé pro vás. TIP: Jednodenní kontaktní čočky Lenjoy 1 Day Comfort jsou opatřeny UV filtrem 2. třídy, což znamená, že čočky blokují 87% UVA a 97% UVB záření. Na VašeČočky.cz balení 30 ks za 439 Kč.

Dnešní doba nabízí spoustu způsobů, jak chránit oči před škodlivým UV zářením, stačí si najít ten nejpohodlnější pro vás. Pamatujte, že nedostatečná ochrana může v dlouhodobém horizontu znamenat nevratné poškození zraku.