Jaké 4 kroky byste neměli při přípravě dokonalého smoothie nikdy vynechat?

Bojujete s chřipkou? Zkuste vyměnit prášky za zdravější (a chutnější) alternativu!
10786

Myslíte si, že se pití ovocných a zeleninových šťáv hodí pouze k létu? Vůbec ne. Na podzim představují skvělé bojovníky proti nachlazení. Někomu možná může připadat, že jejich nákup ve všemožných fresh barech vyjde na malé jmění, proto se opravdu vyplatí si smoothie maker pořídit domů a vitamínové bomby si připravovat hezky v klidu domova za pár korun.

Co by mělo být součástí správného smoothie?

Skvělá zpráva hned na začátek! V případě smoothies můžete experimentovat, jak se vám zachce. Nejsou žádná pravidla, která by se musela nekompromisně dodržovat. Pokud ovšem chcete trochu zhubnout, tak se nenechte zmást. Smoothies sice vypadají, že jsou pouze koncentrovaným zdravím, ale v případě, že do nich dáte jen ovoce, stanou se také nápojem plným cukrů. Sice přírodních, ale pořád jde o cukry, které by v případě diety neměly mít až tak velké místo v našem jídelníčku. Vitaminů a minerálů ale mají spoustu v každém případě. Méně „sladkou“ variantou jsou zelené smoothies, kde by alespoň polovinu ingrediencí měla tvořit zelenina. 

4 kroky pro dokonalou chuť

1) Vyberte si ovoce nebo zeleninu

Můžete vybírat naprosto podle vlastních preferencí. Listová zelenina, lokální nebo exotické ovoce, jeden či pět druhů. Je to vážně jen na vás.

2) Zvolte tu správnou tekutinu

Aby smoothies byla více nápojem než dětskou přesnídávkou, je většinou potřeba rozmixovanou směs trochu zředit. Někomu stačí dolít k ovoci a zelenině deci obyčejné pitné vody. Za vyzkoušení ale stojí i drink, do kterého přidáte klasické kravské mléko či jogurt nebo mléka rostlinná. Za nás vede to mandlové! Skvělou chuť dodá i neslazená kokosová voda. A nebojte se použít klidně i zelený čaj.

3) Extra přísady

Pokud toužíte po super imunitě, nezůstávejte jen u ovoce a zeleniny. Antioxidanty bojující se záněty v těle najdete například v kustovnici čínské nebo v chia semínkách. Omega-3 mastné kyseliny, které vám sníží hladinu cholesterolu v krvi, hledejte v lněných či dýňových semínkách. Ideální dávku proteinu vám zase zajistí čerstvé mandle či kakao. A nezapomínejte na citron! Díky své zásaditosti a vysokému obsahu vitaminu C je jedním z nejlepších imuntiních obránců. Navíc udržuje barevnost rozmixovaného ovoce, takže si své smoothie můžete vzít klidně i na cesty. 

4) Sladká i bylinná tečka na závěr

V případě, že si potrpíte na sladké, můžete do svého mixu přidat ještě med, javorový sirup či datle. Také můžete přihodit pár lístků máty, bazalky, koriandru či petržele pro originální osvěžení a další vitaminy. Zázvor je samozřejmě taky nepostradatelnou složkou, který v boji proti bacilům je úplným hrdinou.

TOP 3 recepty podle redakce

Postup je vždy stejný, vše umístit do smoothie makeru a vesele rozmixovat.

Green Lady

250 ml vychlazené vody

10 g lístků baby špenátu

10 g lístků kapusty (bez košťálu)

½ malého červeného jablka

50 g okurky, nakrájené na kousky

2 lžičky chia semínek

2 lžičky dýňových semínek

2 lžičky lněných semínek

2 kostky ledu (nemusí být)

Superfoods

310 ml vychlazeného zeleného čaje

110 g borůvek (mohou být i mražené)

15 g kokosu

1 lžíce syrovátky nebo veganského proteinového prášku

1 lžíce mandlí

4 lístky čerstvé máty

Mražený banán & burákové máslo

1 mražený banán (stačí oloupat, nakrájet a nechat alespoň dvě hodiny v uzavíratelné krabičce v mrazáku)

200 ml mandlového mléka

1-2 lžíce burákového másla

1 lžíci konpných semínek

1 hrst baby špenátu

Jak vybrat ideální smoothie maker?

V případě výběru smoothie makeru je potřeba koukat na kvalitu nožů a sílu motoru. Neměl by totiž být problém do minuty rozmixovat i zmražené ovoce nebo kostky ledu. My jsme například ocenili především pojistku, která nedovolí mixéru se zapnout v případě, že láhev není bezpečně umístěna ve správné poloze. Vzhledem k naší „šikovnosti“ by totiž jinak došlo k mnoha katastrofám se zdmi politými zdravými smoothies. Praktická je i možnost mytí plastové lahve v myčce, ušetříte tím opravdu hodně času. My jsme všechny recepty zkoušeli na Nutri mixéru (SNB 43XX) od Sencoru, který všechny výše popsané parametry splňuje. Seženete ho navíc za cenu 1799 Kč, tudíž se vám vaše investice, vzhledem k tomu, co ušetříte za přípravu doma, velice rychle vrátí! A co je na něm nejlepší? Že přímo na obě nádoby o velikosti 0,8 a 1 litr můžete použít víčko s praktickým pítkem, takže nemusíte zdravou snídani či svačinu komplikovaně přelívat do jiné lahve. Prostě jen vše rozmixujete, zašroubujete a jde se! 

Foto: Getty Images + PR + Instagram