Reklama

6 věcí, které můžeme hned teď změnit a zlepšit tak svět

I drobné, jednoduché nápady mají veliký dopad na životní prostředí – ukážeme vám jaké!
12346

Igelitku nebrat

Igelitové tašce trvá dvacet let, než se zcela rozloží. V některých zemích, jako je Keňa, jsou proto zakázány. Zapojte se i vy do igelitkového bojkotu a od teď si nechte nákup dávat jen do vlastní tašky. Kupte si nějakou stylovou, kterou budete nosit vyloženě rády a která bude i módním doplňkem.

Save water

V Česku jsme na tom dobře: voda teče z kohoutku a dá se bez problémů pít. Takže sbohem, plastové lahve! Vodu můžete velice snadno ušetřit i v koupelně: při mydlení důsledně zavírat kohoutek, znovu používat zbytkovou vodu (třeba na zalévání květin) a nesprchovat se déle než deset minut.

Tip: koupelnový playlist zredukujte na dva songy.

Pomoc Pro včely

Zhruba třetina všech zemědělských plodin potřebuje včely ke svému opylení. Jenomže tihle drobní tvorové vymírají. Na vině jsou mimo jiné znečištěný vzduch, pesticidy a klimatická změna. Včelám pomůžete, když budete jíst víc bio – a když zasadíte květiny. Nemáte zahrádku? Co květináč na balkon? Zvládnete to velmi snadno třeba se seed bombs, které stačí jen položit na hlínu. O zbytek se postará příroda.

Víc si vážit potravin

Podle studie Světového fondu na ochranu přírody vyhodí jeden člověk za rok průměrně 80 kilo potravin! Plýtvání se vyhnete tak, když si rozmyslíte, co budete následující týden jíst, a nakoupíte podle seznamu. Dobré vědět: některé produkty v pohodě vydrží pár dní po skončení data trvanlivosti. Zkaženou potravinu spolehlivě odhalíte čichem nebo chutí – zkuste to, než je rovnou hodíte do koše.

Go local

Než se zelenina či ovoce dostane do regálů vašeho supermarketu, má za sebou často tisíce kilometrů dopravy. Od nynějška zkuste častěji nakupovat na trhu. Je to příjemnější, plodiny jsou čerstvější, chutnější a déle vydrží. Nebo další nápad: co kdybyste si něco vypěstovaly samy? Jde to i na balkoně nebo na komunitní zahradě!

Veggie love

Jestli máte rády burgery nebo salámovou pizzu, podívejte se do očí realitě: hospodářská zvířata živoří v příšerných podmínkách a živočišné zemědělství odpovídá za enormní množství skleníkových plynů. Kdyby se všichni lidé v ČR stravovali aspoň JEDEN den týdně vegansky, ročně by uspořili milion tun CO2! Navíc veganská jídla jsou zdravá a skvělá.

Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama