Reklama

Prozradíme vám, jak bojovat proti JOJO efektu a navždy se ho zbavit

Výraz JOJO EFEKT je slovním spojením, které v souvislosti s hubnutím a změnou stravovacích návyku slýcháme poměrně často.
Reklama
12964

Co ale přesně znamená? Jedná se o opětovné navýšení hmotnosti po její předešlé ztrátě. „Jednoduše řečeno – potom, co člověk zhubne, dojde k tomu, že během krátké doby zase přibere na váhu původní. A mnohdy se k tomu přidají i další kila navíc,“ vysvětluje vysvětluje princip JOJO EFEKTU Ing. Hana Borkovcová, výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan. Tento strašák všech, kteří se snaží o úbytek váhy, přichází z mnoha různých důvodů a může mít velmi negativní dopady nejen na psychiku, ale i na zdraví a tělesnou kondici. Už při shazování nadbytečných kil bychom se tedy měli chovat tak, abychom se mu vyhnuli a udrželi si ideální váhu i po ukončení celého hubnoucího procesu. 

Nejčastější příčinou nechvalně proslulého JOJO EFEKTU jsou módní radikální diety. Bývají nutričně špatně vyvážené a lidé je obvykle absolvují bez jakéhokoli odborného dohledu. „Počáteční efekt je sice okamžitý a kila jdou rychle dolů, ale jakmile se člověk začne vracet k obvyklému jídleníčku, shozená kila se skokově vrátí zpět,“ vysvětluje Borkovcová a upozorňuje, že dalším významným faktorem, který JOJO EFEKT může zapříčinit, je stres. „Během hubnutí mohou nastat situace, kdy se na člověka ze všech stran navalí nečekané problémy. Motivace hlídat si stravovací návyky a hýbat se najednou půjde stranou. Výsledkem je, že kila opět rychle stoupají nahoru,“ uvádí Hana Borkovcová. Dalšími faktory pak může být například celkový špatný zdravotní stav nebo negativní vliv okolí, které člověka v novém životním stylu nepodporuje a naopak svádí k tomu, aby se vrátil zpět ke svému původnímu režimu. 

Dopady JOJO EFEKTU jsou výrazné nejen na naši psychiku, ale také na celkové tělesné zdraví. Velké váhové výkyvy v krátkém časovém intervalu jsou pro tělo obrovským šokem. Rychlé a opětovné nabrání tuku může ve výsledku vést k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, zvýšenému krevnímu tlaku, zažívacím problémům nebo žlučníkovým záchvatům, může napomoci i rozvinutí diabetu II. typu. Vedle zdravotích rizik JOJO EFEKT bývá často doprovázen také pocitem frustrace ze selhání, posměchem okolí a naprostou ztrátou motivace. 

Jak proti JOJO EVEKTU bojovat? 

Základem úspěchu je prevence. Samozřejmě neexistuje jeden zaručený postup, ale důležité je postupovat pozvolna, mít silnou vůli a vydržet. K dosažení vysněné váhy bez obávaného JOJO EFEKTU může pomoci i dodržování následujících bodů: 

1. Dejte si pevné cíle. Nechtějte změnit jen svou váhu, ale celý svůj životní styl, který se pak stane pro vás udržitelným i z dlouhodobého hlediska. 

2. Dodržujte nové návyky ve stravování. A když na své cestě zaškobrtnete, nevyčítejte si to, ale prostě pokračujte dál, jako by se nic nestalo. 

3. I po shození vytoužených kil udržujte zdravé návyky tak, aby se váha mohla stabilizovat. 

4. Dodržujte zásady spánkové hygieny a každý den si kvalitní spánek dopřejte, aby mělo vaše tělo možnost regenerovat a zrelaxovat se. 

5. Myslete i na dostatek pohybu. Ve spojení se správným stravováním budete schazovat kila postupně a dlouhodobě si tak zafixujete správné návyky. Ideální je vybrat si více sportovních aktivit, které vás budou bavit, a ty pravidelně střídat. 

6. Do jídelníčku zaařaďte potraviny s nízkým energetickým obsahem, které jsou bohaté na vlákninu. Důležité jsou také kvalitní zdroje bílkovin a tuků. 

7. V neposlední řadě si dávejte pozor na psychickou rovnováhu a udržujte si pozitivní naladění. To vás bude dál motivovat ve vašem úsilí.

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama