
1. Poslouchejte staré písničky
Je to tak, poslech hudby, která vyvolává pozitivní nostalgickou náladu, podle vědeckých studií skutečně vyvolává pocit tepla a pohodlí a zvyšuje toleranci těla vůči chladu. Pusťte si například písničky z maturitního plesu nebo ze svatby a hřejivé pocity se dostaví raz dva.
2. Solná lázeň na nohy
Nechce se Vám do sauny nebo napouštět plnou vanu? Zahřát se můžete klidně jen od nohou – lehce ohřejte na plechu 5 kg soli při teplotě 50 stupňů, nasypte do lavoru či kbelíku a vložte nohy tak, aby sůl sahala zhruba po kotníky. Nechte působit přibližně dvacet minut a uvidíte, jak se vaše tělo hezky prohřeje.
3. Uklízejte
Venku se žení čerti a topení ještě netopí? Nevadí! Klidně zůstaňte doma a zahřejte se prací! Záleží sice na vaší tělesné hmotnosti, ale pro představu – člověk, který váží 68 kilogramů, spálí například při třicetiminutovém vytírání podlahy i přes 150 kalorií.
4. Připravte si hřejivé nápoje
Sklenka teplého nápoje vás sice nezahřeje doslova, ale receptory v trávícím traktu lidského těla na ni reagují a skutečně vyvolávají pocit tepla. Vyzkoušejte například horký míchaný nápoj Alžírská oáza: do sklenice z varného skla nalijte 4 cl aperitivu Metropol Cherry, 1 dl červeného vína, 1 dl pomerančového džusu a přidejte skořici a hřebíček. Svařte a užijte si hřejivé pocity s nádechem exotiky.
5. Vlhkost pomáhá
Suchý vzduch je nepřítelem pocitu tepla. Pokud si doma nechcete připadat zmrzlí, udržujte vlhkost vzduchu mezi 30 a 40 procenty – zabráníte tak přílišnému odpařování potu z povrchu kůže a tím pádem jejímu chladnutí.
Foto: Getty Images