Zjistěte, jak vás ovlivňují vůně a provoňte si byt tím pravým éterickým olejem!

Pozitivních účinků aromatických látek si lidé cenili již ve starověku!
11209

Éterické oleje totiž dokáží působit na psychickou i tělesnou stránku člověka, ovlivnit náladu, odbourat stres, a dokonce probudit v těle léčebné procesy. Vůně lze přitom nejen čichat, ale třeba i využít při masážích. Jaké vůně jsou účinné pro stimulaci a povzbuzení a jaké naopak pomohou ke zklidnění a relaxaci?

Když potřebujete vypnout, pomůže levandule

V případě, že za sebou máte náročné období a potřebujete na chvíli vypnout, pomohou vám éterické oleje z řad relaxantů. Právě ty pomáhají odpočívat, zbavovat stresu a napětí. Mezi nejúčinnější relaxanty patří například levandule. Olej z levandule pomáhá uvolňovat psychické napětí a stres a zlepšovat koncentraci, vůně levandule navíc tělu dodává pocit klidu a pozitivního naladění. Masáž levandulovým olejem pak pomáhá při snižování krevního tlaku, preventivně působí i proti chřipce a nachlazení, vůně levandule také podporuje klidný spánek. Mezi další relaxanty patří například heřmánek, meduňka, mandarinka nebo hřebíček.

Růže ukočírují bouřlivé emoce

V případě že zažíváte emocionálně vypjaté období a emoce se u vás střídají jako na houpačce, pomoci mohou esenciální oleje se stabilizačními účinky. Za velmi účinný stabilizátor emocí je považována například vůně růže. „Oleje z růže ocení hlavně ženy. Jsou totiž velmi účinné při boji s poporodní depresí i menstruačními problémy. Celkově pak pomáhají harmonizovat hormonální systém. Olej z růže navíc zanechá i citlivou a suchou pokožku vyživenou a jemnou,“ popisuje účinky masáže s olejem z růže Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia. Podobné účinky má podle něj i olej z pomeranče. Také ten působí antidepresivně, uvolňuje a osvěžuje, pozitivně navíc působí proti nespavosti nebo nechutenství.

Intenzivní vůně koření povzbudí před výkonem

Aromaterapie ale nemusí vždy sloužit pouze k uvolnění. Naopak, využít ji můžete i v případě, kdy potřebujete dodat energii a povzbudit před důležitým úkolem nebo životní zkouškou. Účinnými stimulátory jsou například zázvor, rozmarýn nebo skořice. Právě intenzivní kořenitá vůně skořice prohřeje a posílí celé tělo, dodá mu energii a nabudí smysly. Skořice pomáhá aktivovat metabolismus, prokrvovat tkáně a uvolňovat svalové napětí. Mimo to je vhodná též v boji s dýchacími problémy, podporuje správné trávení a pomáhá při nadýmání. Díky schopnosti rozkládat tuky se hodí i při hubnutí. V případě, že se chystáte na velkou životní změnu a potřebujete pomoci s jejím zvládnutím, pomohou vám éterické oleje z řady adaptogenů. Mezi ty patří především máta, borovice, jalovec nebo eukalyptus.

Foto: Getty Images