Anna's diaries: Co si promyslet před stěhováním do zahraničí?

Anička žije v Londýně a ví, jak na to!
13067

Do Londýna jsem se přistěhovala zhruba před pěti lety, za magisterským studiem. Byl to výsledek přetrvávajících ambicí žít někde jinde než v České Republice, a potřeby time off.

Za téměř pět let jsem svého rozhodnutí ani jednou nelitovala, a to i přesto, že život v Anglii, daleko od rodiny, přátel a všeho, co jsem po 22 let znala, nebyl vždy jednoduchý.

Moje cesta od rozhodnutí přihlásit se na univerzitu v zahraničí a přestěhování trvala něco málo přes rok, během něhož jsem měla čas se dostatečně připravit - alespoň na těch pár věcí, na které se připravit dá.

Pokud přemýšlíte o tom zkusit to někde jinde, doporučovala bych vám se zamyslet nad těmihle pár věcmi.

1. Strategie globus

Zatočit globusem (kdo ještě dneska vůbec globus má?), poslepu na něj dát prst a přestěhovat se do destinace kterou „vybral osud“ funguje v romantických komediích, ale všem bych doporučovala se do destinace, kam se hodlají stěhovat alespoň jednou předem podívat. Spousta míst na pohledech, v televizi a na Instagramu vypadá jinak než ve skutečnosti. Živá kultura, kterou jste si vybájili například z červených budek, nemusí a nejspíš nebude odpovídat realitě. Moje tři výlety do Londýna mi alespoň trochu pomohly pochopit jeho atmosféru. Například to, že metro je šíleně přecpané all day every day a lasagne s hranolkami za přílohu = oběd. Měla jsem taky šanci si projít pár různých čtvrtí a odhadnout, kde se mi líbí víc. Samozřejmě, že některé kouty světa jsou nám dostupnější než jiné a víkendový průzkum Londýna stojí míň, něž stejné vyšetřování Austrálie. V takovém případě doporučuji alespoň dokumenty a film Krokodýl Dundee.

2. Plán

Život je nepředvídatelný a jsem sto pro cent pro spontánní rozhodnutí, nicméně pokud nejste totální adventure junkie, stěhování do cizí země je pro většinu lidí stresující situace a nechat vše naprosté náhodě, je velký hazard. Samozřejmě, že plány se mění, ale je skvělé aspoň trochu tušit, co chcete v cílové destinaci dělat. Studium, práce, stáž, odvětví práce, dobrovolnictví, nebo všechno dohromady? Je dobrý nápad si předem promyslet, na co se chcete soustředit a vyhledat si, jaké příležitosti se vám nabízí.

3. Certifikace a dokumenty

Je samozřejmostí, že budete potřebovat svůj pas, ale tím seznam dokumentů, které je potřeba odškrtnout nekončí. Nezapomeňte si také občanku, kartičku zdravotní pojišťovny a bankovní kartu, protože otevřít si účet například v Británii alespoň pár týdnů trvá. Doporučuji si také zařídit notářsky ověřené a přeložené kopie dalších důležitých dokumentů jako je například rodný list a diplom - či

osvědčení o dokončení jiného stupně vzdělání. Na škodu není ani jazykový certifikát, pro angličtinu například CAE. Je možné, že tyto dokumenty nikdy potřebovat nebudete, ale je lepší je mít sebou.

4. Kontakt

Já sama jsem se do Londýna stěhovala bez mnoha kontaktů. Přeci jenom jsem ale měla několik vzdálených známých, na které jsem se mohla obrátit. Hodně užitečná byla také fóra pro Čechy v zahraničí, do kterých jsem se mohla začíst a dozvědět se víc o každodenním životě a řešení problémů - spoiler alert, nic vás na opravdový život stejně nepřipraví :) Podobných skupin existuje nespočet, stejně jako blogů a jiných zdrojů, ze kterých se můžete dozvědět, jak to v určité zemi funguje nebo si dokonce sehnat ubytování a práci.

5. Home sweet home

Každého vždycky podpořím v tom, aby si bydlet někde jinde než doma zkusil - ať jde o stěhování z Poděbrad do Prahy, nebo z Brna do Berlína. Je to dobrodružství a velká lekce v samostatnosti, a to i emocionální. Pokud přemýšlíte, že se sami odstěhujete někam jinam a daleko, je důležité si uvědomit, že vám spousta věcí bude chybět. Není na tom nic špatného, ani překvapivého, ale myslím si, že je to věc, kterou bychom všichni měli uvážit, aby nás nezaskočila. Zvládnout život bez kamarádů a rodiny v nové zemi, je velká zkouška a chtěla bych zdůraznit (a to hlavně proto, abych to připomněla sama sobě), že nejhezčí věc na stěhování do cizího, je skutečnost, že se máme kam vrátit - a ke komu.

 

Tenhle seznam není finální a každý bude mít také spoustu individuálních věcí, které si bude muset zařídit. Záměrně jsem se také vyhnula zmiňování jakéhokoliv byrokratického otravování a vystávání front na rozličných úřadech, které je stejně důležité - jen nudné na vypisování. Na závěr bych chtěla dodat, že rozhodně nemyslím, že jsem úžasný příklad dobrodružného cestovatele, nebo že jsem měla všechno na háku, když jsem se přestěhovala. Řídila jsem se spíš britským "just wing it", ale všechno to nakonec dobře dopadlo. Ráda poradím komukoliv, kdo přemýšlí o stěhování do Londýna a můžete ze mi ozvat na instagramu queenandie.