Reklama

Jak si našetřit na dovolenou snů?

Vyrazili byste rádi k moři, ale na spořicím účtu není dostatek peněz? Pomůžeme vám odhalit „černé díry“, ve kterých každý měsíc mizí stovky a tisíce korun. Omezte zbytečné výdaje a našetříte si na pohádkovou dovolenou bezbolestně a bez půjček.
13246

Šetříme na dovolenou na spořicí účet

Exotické dovolené strávené u průzračného moře a s koktejly ozdobenými minideštníčky lákají nejednoho cestovatele. Jejich ceny však bývají nad možnosti rodiny s průměrnými příjmy. Pokud však po takové dovolené toužíte, můžete si na ni našetřit – cesta je to trochu delší, zato bezpečná. Velkým pomocníkem vám v takovém případě bude spořicí účet, na který si můžete finanční přebytky odkládat a nechat je dále úročit.

Při výběru spořicího účtu sledujte poplatky za jeho vedení i výši úroků. U Banky CREDITAS získáte úročení 0,5 % pro částky do 375 000 Kč, neplatíte žádné poplatky za vedení, úroky se připisují každý měsíc a nadále se zhodnocují i s původním vkladem.

Tipy pro úsporu financí

1. Zjistěte, kolik peněz potřebujete našetřit. Spočítejte si celkovou cenu zájezdu (či letenek a ubytování, pokud pojedete takzvaně na vlastní pěst), cestovního pojištění, jídla, plánovaných výletů a aktivit. Počítejte i s kapesným na zábavu a suvenýry a s rezervou pro případ nouze.

Bonusový tip: Pokud chcete výrazně ušetřit na zájezdu od cestovní kanceláře, využijte first minute, nebo naopak last minute nabídek. Můžete získat slevu v řádu desítek procent.

2. Kolik máte času na našetření financí? Celkovou částku za dovolenou si rozdělte na měsíce zbývající do plánovaného odletu. Pokud každý měsíc dílčí částku nezvládnete našetřit, vysněnou dovolenou raději posuňte na pozdější termín nebo příští rok.

3. Peníze můžete šetřit několika způsoby. Základem však je najít skuliny, kudy peníze každý měsíc utíkají.

Nejčastěji jsou to:

· Jídlo – neutrácejte v restauracích a jezte raději doma, vyjde to levněji. Do práce si noste navařený oběd z domova. Omezte sladkosti, limonády a podobné potraviny, které nedodávají žádné živiny a vytvářejí zbytečný průvan v peněžence. Odhoďte ego a sledujte při nákupech slevy a akce, můžete tak výrazně ušetřit. Nakupujte podle předem napsaného seznamu a přemýšlejte nad skladbou jídel, abyste zužitkovali opravdu vše.

· Auto – omezte jízdy autem jen na ty nejnutnější. Do práce můžete dojet hromadnou dopravou nebo na kole.

· Zbytečné výdaje – místo nákupu nových knih si zařiďte podstatně levnější průkazku do knihovny. Jste-li kuřák, zvažte omezení nebo finální skoncování se zlozvykem. Vysoké výdaje za telefon zkonzultujte se svým poskytovatelem a zeptejte se, zda můžete mít výhodnější tarif. Zrušte placené členství v posilovně a raději vyběhněte do přírody.

· Nutné výdaje – nechte si zrevidovat pojistky, zkontrolujte bankovní účty, zajímejte se o bankovní poplatky a další zbytečné průsaky financí. Pokud máte půjčky, zeptejte se v bance, za jakých podmínek je můžete sloučit a jestli je zde nějaký prostor pro úsporu nákladů. Složenky plaťte včas, abyste se vyhnuli penále.

Mějte přehled o svých penězích

Veškeré příjmy i výdaje si zapisujte nebo alespoň pravidelně kontrolujte v internetovém bankovnictví. Přehled o toku financí je základem úspory. Mnoho rodin také doporučuje zřízení spořicího účtu a nastavení trvalého příkazu z běžného účtu na adekvátní částku. Datum odchozí platby zadejte třeba jen den po výplatě, aby vás odliv financí tolik nebolel – časem si zvyknete a budete šetřit bez větší námahy.

 

Photo by Agnieszka Boeske on Unsplash

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama