Reklama

Nebaví vás řídit? Pořiďte si auto, které pracuje za vás!

Máte řidičák, na kterém ještě nezaschl inkoust, a chybí vám zkušenosti?
12668

Nebo existují řidičské dovednosti, které byste nejraději přenechala někomu jinému, jako například parkování do řady nebo couvání do úzkého prostoru? Nebo vás prostě řízení moc nebaví? Poradíme vám, jakou výbavu si do auta pořídit, abyste si co nejvíc řízení zpříjemnila a usnadnila. A co víc, jsou to příplatkové doplňky, které nestojí moc a dají se pořídit i do levného auta.

O různých asistentech a robotech v moderních vozech, s nimiž se takřka přenesete do světa autonomního řízení, už jste asi slyšela. Možná je očekáváte v luxusních autech s cenovkou hodně přes milion a daleko za vašimi finančními možnostmi. Nenechte se mýlit! My jsme jich spoustu objevili i ve zcela normálním, malém a cenově dostupném autě. Jedná se o nový Peugeot 208, a pozor, jeho cena začíná pod 300 tisíci korunami. Už do základní verze má tento vůz bohatou sériovou výbavu, ovšem za některé doplňky výbavy se vyplatí připlatit. My bychom volili tyto:

Pack Drive Assist Plus

Tento doplněk je kombinací dvou systémů: adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a Lane Positioning Assist. První udržuje rychlost a upravuje ji podle vzdálenosti vozu před vámi. Stručně řečeno, sám zrychluje a brzdí, a to až do úplného zastavení. Dokonce se i po zastavení sám zase rozjede. Druhý systém, Lane Positioning Assist, udržuje vůz uprostřed jízdního pruhu. V kostce, jeden ovládá volant, druhý pedály, zatímco vy se jen vezete. Jízda po dálnici se stane jedním velkým relaxem. A cena? Od 15 000 Kč (v závislosti na úrovni výbavy).

Automatická převodovka

Dnes už se automaty montují i do malých aut. Nikde jsme se ovšem v tomto segmentu nesetkali s osmistupňovou automatickou převodovkou s páčkami pod volantem a elektrickým impulzním ovládáním, jako má nový Peugeot 208. Řadí neuvěřitelně plynule, snadno a rychle. Za automatické řazení si připlatíte nezanedbatelných 50 tisíc, ale podle nás za to stojí.

Full Park Assist

Konečně je tu parkovací asistent, který zvládne všechno: zaparkovat do řady, vyjet z řady, zaparkovat kolmo k silnici a zase odtud vyjet. Umí si změřit mezeru, zda se do ní auto vejde, a podle toho si vyhledává parkovací místo. A vystačí si s rozestupem jen 60 centimetrů od ostatních vozů. Sám točí volantem a ovládá pedály. Vy můžete jen přihlížet a obdivovat, jaký je to mistr parkování. Za přijatelných 15 000 Kč je váš!

Mirror Screen a spol.

Taky neuděláte bez mobilu ani krok a obtěžuje vás, že ho v autě musíte odložit do kabelky, odkud na vás celou cestu provokativně pomrkává a dožaduje se pozornosti? S funkcí Mirror Screen se obrazovka vašeho mobilu přenese na dotykový displej v autě, a vy tak můžete vaše aplikace  bezpečně používat. Váš smartphone vám určitě poděkuje, pořídíte-li si do auta indukční bezdrátové dobíjení. Jen položíte telefon na podložku a dobíjení se automaticky spustí. Hands-free Bluetooth je samozřejmostí, to máte bez příplatku, ale užitečnou vychytávkou je hlasové ovládání. Jak to funguje? Řeknete třeba: „Volej bráchu!“ a číslo se začne automaticky vytáčet. Nebo: „Jeď domů!“ a navigace vás začne sama navádět. Vyzkoušejte, je to zábava.

Balíček pomocníků pro začínající řidičky

Co si budeme povídat, začátky bývají těžké a drobné karamboly zkrátka k začínajícím řidičům patří. I proto si nováčci často pořizují ojetého „otloukánka“, u kterého se nějaký ten škrábanec navíc ztratí. Nejde ale o plechy, jde o vaši bezpečnost, proto je lepší zainvestovat do moderního auta a vybavit ho doplňky, které ochrání auto, ale hlavně vás! Nový Peugeot 208 má například systém automatického nouzového brzdění nejnovější generace chránící chodce a cyklisty, systém sledování pozornosti řidiče, systém hlídání mrtvého úhlu, aktivní systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, rozšířené rozpoznávání dopravních značek (omezení rychlosti, stop, zakázaný směr jízdy). Většinu těchto strážců vašeho bezpečí dostanete v rámci sériové výbavy. Případné příplatkové doplňky vás vyjdou na přijatelných 6 až 10 tisíc korun.

A nakonec něco pro radost

Nový Peugeot 208 má jako jediný model na světě digitální přístrojovou desku PEUGEOT i-Cockpit® 3D. Unikátní je systémem zobrazování informací. Doslova k vám totiž připlouvají v podobě hologramů, a to ve dvou úrovních podle aktuálnosti či naléhavosti. Je to skutečně efektní, ale nejen to, je to i bezpečnější, protože se tím zrychlují vaše reakce o půl vteřiny. To se může zdát málo, ale při rychlosti 100 km/h to znamená celých 15 metrů! Dalším bonbonkem pro potěšení vašich smyslů je Pack LED Ambiance. Ten vám umožní zvolit si barvené doprovodné osvětlení palubní desky a panelů dveří. Vybírat můžete z osmi barevných konfigurací. A pro opravdové požitkáře je tu panoramatické střešní okno se sluneční clonou! Vybavte si auto podle sebe a už nikdy si neřeknete, že vás řízení nebaví.

Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama