Od krinolíny k autu roku

Víte, co to je krinolína?
11292

Dnes byste ji asi považovali za naprosto šílený módní úlet, ale v 19. století by bez ní žádná dáma nevyšla z domu. Jednalo se o ocelovou klec pod sukní, která zajistila své majitelce vosí pas, pod nímž se vznášela obrovská kupole. Praktické to právě nebylo. Se sukní širokou skoro dva metry se totiž nedá projít dveřmi a musí se vcházet bokem. Ani venku to není snadné. Foukne-li do ní vítr, vzduje se jako plachta. To se pak kolébá, vrže a odhaluje dámskou nožku. Když žena zakopne nebo se nešikovně posadí, překulí se sukně až k hlavě a odhalí ještě mnohem víc. A to nemluvím o zraněních, které může napáchat uvolněná kovová kostice z krinolíny! Přesto se jich kdysi vyráběly miliony. A překvapilo by vás, kdo si na nich založil svou živnost. Byla to francouzská rodina Peugeotů - zakladatelů automobilky Peugeot. Společnost se lvem ve znaku totiž začínala jako slévárna železa a následně válcovna oceli. Za více než 200 let své existence tato firma ale dlouhou cestu. Ta vedla přes nářadí, mlýnky na kávu a na koření, pily, šicí stroje, jízdní kola, skútry až po automobily. Dnes už Peugeot krinolíny nevyrábí, ty dnešní se totiž dělají z plastu (ano skutečně přežily dodnes!), ale některé výrobky z původního sortimentu dělá Peugeot dál. Například jeho mlýnky na pepř jsou v gastronomii opravdový pojem. Jízdní kolo Peugeot najdete v každé francouzské domácnosti. A mnoho evropských metropolí se hemží skútry Peugeot. 

A aut této značky, těch jezdí po celém světě nepočítaně! Jen v loňském roce jich Peugeot prodal přes dva miliony. Co má ale společného ta zmíněná krinolína a auta? Napadá mě, že bratři Peugeotové předali svým potomkům snahu vyrábět to, po čem ženy touží. Svědčí o tom fakt, že nejnovější a v současnosti nejúspěšnější model značky – Peugeot 3008 získal ocenění „Světové auto roku pro ženy“ v kategorii SUV. Na tomto verdiktu se shodlo 25 motoristických novinářek z celého světa. 

„Peugeot 3008 získal srdce členek poroty svým i-Cockpitem, který byl označen za elegantní a působivý, dále také přesvědčil hlasující svým designem exteriéru a interiéru, jízdními vlastnostmi a zážitky z jízdy,“ říká Sandy Myhre, prezidentka poroty. A mohla by dodat, že kromě elegantního je také voňavý. Má totiž jedinečný difuzér vůní. Žádný houpací stromeček, ale tři skleněné kuličky a z každé z nich se line podmanivá vůně dle vaší nálady. Vytvořil je exkluzivně pro Peugeot proslulý francouzský parfumér Antoine Lie. Značka Peugeot a ženy mají k sobě blízko, možná i proto, že proslulá automobilka dnes pro svoji dámskou klientelu vyrábí mnohem pohodlnější věci než ocelové krinolíny.