Reklama

Auta už nejsou mužskou doménou. Ohromte ho svými znalostmi!

Víte, jak vysvětlit ženě, co je to ofsajd? Znamená to, že je v obchodě dřív než prodavačka. Taky jste na facebooku zahlédla tento vtípek? Mužská populace ho zřejmě nadšeně sdílí s kamarády a vzájemně se utvrzují, že fotbal je chlapskou doménou, kterou ženy prostě nepochopí. Stejně jako třeba auta. Co takhle zbořit toto klišé?
13139

Překvapte svého partnera znalostmi moderních automobilových technologií. Za složitými názvy se totiž skrývají překvapivě jednoduché a friendly funkce.

Pro demonstraci některých ultra-technologických pojmů znějících jako sci-fi dokonce ani nepotřebujeme žádný super drahý nadupaný vůz, vystačíme si s malým dámským autem (opět klišé, které si zaslouží rozcupovat). Vybrali jsme nejprodávanější Peugeot v Česku, svěží moderní auto, Peugeot 2008. Malé městské SUV má totiž nálož asistenčních prvků, kterou disponují i luxusní auta nejvyšších segmentů. Příkladem je poloautonomní řízení.

Poloautonomní řízení

Začněme tím, co je to autonomní řízení. Je to trend, kterým se v současné době zabývají skoro všechny automobilky. V autech totiž roste počet funkcí, které dokáže řídit počítač, a to dokonce líp a bezpečněji než člověk. Až zvládne všechny, nastane doba, kdy řidič bude moci v autě spát, hrát hry nebo surfovat na internetu, zatímco auto bude řídit samo. Tato doba je ještě daleko, nicméně už jsme na půl cesty, tedy u poloautonomního řízení. To zajišťuje u Peugeotu 2008 systém Drive Assist. Ten spojuje funkci Lane Positionning udržující vůz v jízdním pruhu a adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, který pomocí kamer hlídá vaši rychlost a vzdálenost od vozu před vámi. V praxi to vypadá tak, že vůz sám jede, v případě potřeby sám brzdí či zrychluje a automaticky drží stopu, zatímco vy jen dohlížíte.

Park Assist

Peugeot 2008 má sice poměrně malé rozměry, takže i méně zkušené řidičky ho poměrně snadno zaparkují, ale proč se namáhat, když to zvládne automatický systém. K tomu opět používá kamery, pomocí kterých si vůz dokáže změřit místo k zaparkování a posoudit, zda se tam vejde. Když tedy chcete zaparkovat, zpomalíte, zapnete funkci Park Assist a zvolíte, zda chcete parkovat kolmo či podélně. Váš vůz pochopí a začne měřit prostor a hledat volné místo. Jakmile ho najde, oznámí vám to a vy víte, že ho máte nechat dělat svoji práci. Sám točí volantem a natáčí kola přesně tak, aby do zvoleného místa snadno vplul. A co víc, umí z něj i sám vyjet.

Advanced Grip Control

Tato funkce umí nahradit pohon 4x4. Pokud se ptáte, proč jej nahrazovat a rovnou ho tam nedat, důvodů je hned několik: příliš vysoká cena, hmotnost, spotřeba i emise CO2. Grip Control je systém, který dokáže regulovat prokluz kol a vy tak můžete bez váhání vyjet do terénu. Vyberete typ povrchu, například sníh, bláto nebo písek a auto se přizpůsobí tak, aby váš vůz nikde neuvízl. Peugeot 2008 má navíc funkci Hill Assist Descent Control (další komplikovaný terminus technicus). Ta zajistí vašemu vozu kontrolu při jízdě z prudkého kopce. Sjezd příkrého svahu vás totiž nutí jet doslova krokem a při této rychlosti má každé auto tendenci „chcípnout“. Tomu právě Hill Assist Descent Control zabrání a sveze vás z kopce šnečí rychlostí 3 km/h. 

Mirror Screen

Máte-li vřelý vztah ke svému mobilu, o tuto funkci vás nemůžeme ochudit. Umí totiž zkopírovat váš  telefonu na displej ve voze. U Peugeotu 2008 je dotykový a obrovský, s úhlopříčkou 10 palců. Prakticky se ovládá pomocí přepínačů ve tvaru klavírních kláves toggle switches (další termín, kterým ohromíte i největší znalce aut). Máte-li v autě Mirror Screen, můžete místo na telefon, klikat na dotykovou obrazovku ve voze. Je to praktické třeba pro navigaci, kterou máte v mobilu. Ovšem pozor, Mirror Screen vás pustí jen k funkcím, které neohrozí vaši bezpečnost, to znamená, že třeba fotky na instagramu vám neukáže.

NEW PEUGEOT 208 – Press movie

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama