Reklama

Summer holiday: 10 věcí, bez kterých se neobejdete na dovolené

Sezóna letních dovolených je tady, proto byste měli vědět, na co při balení rozhodně nezapomenout, případně co zavčas pořídit.
Reklama
12363

Abychom vám při přípravách ušetřili trochu času, připravili jsme pro vás 10 tipů na věci, které byste při letním cestování rozhodně neměli nechat doma.

1) Náhradní plavky 

Ať už chcete sjíždět splavy Ohře nebo se slunit na písečné pláži, vždy se vám budou hodit náhradní plavky. Nejen že je můžete střídat, ale také se mohou stát vaší záchranou v případě, že se vám s prvníma něco stane – utrhnou se ramínka, omylem vám ve vodě uplave svrchní či spodní díl…

2) Cestovní lékárnička 

Kdo už někdy cestoval do zahraničí, ví, že léky jsou v cizině pekelně drahá záležitost. Proto je vhodné si před cestou připravit malou cestovní lékárničku. Do té přibalte především léky proti bolesti a zánětům, cestovní nevolnosti, alergii, chřipce a nachlazení. Největším problémem při delších cestách je sezení v dopravních prostředcích. „Snažte se udržet si po celou dobu fyziologickou křivku páteře. Seďte na sedacích hrbolech. Nesmíte mít pocit, že se opíráte o kostrč nebo křížovou kost. Hlavu opírejte o opěrku, nepředklánějte a nevysunujte vpřed. Nedávejte nohu přes nohu – předejdete tak bolesti v oblasti bederní páteře, křížové kosti, kostrče a kyčlí. V případě, že neřídíte, sundejte si boty. Celodenně utlačená noha ztrácí propriocepci. Občas si promačkejte chodidla, nezapomeňte i na prsty nohou“ radí Nicolette Fialová, pohybová terapeutka. Přizpůsobte jízdě časté zastávky a projděte se alespoň 5minut v kuse. Omezíte zatuhlost celého těla. Záleží na podnětech, které budete mít kolem sebe. V případě, že to bude les, pláž, louka, pole – projděte se klidně i bosky. Za zatuhlé svaly může také průvan nebo klimatizace. Neotužujete-li se a nejste zvyklí na častý chlad, omezte toto i při jízdě autem. Svaly při neustálém ochlazování zatuhnou, někdy i tzv. zakřečují. Vzniknou tak zbytečně časté bolesti trapézů a krční páteře.

3) Teplé oblečení 

Obzvlášť na dovolených platí zákony schválnosti, a tak ani v tropech nemusíte pohrdnout teplejším oblečením. Do kufru si sbalte alespoň jednu mikinu, dlouhé kalhoty a pevnou obuv. Hodit se vám bude také deštník či nepromokavá bunda.

4) Opalovací krém 

Nechcete-li trpět předčasným stárnutím kůže nebo dokonce rakovinou, nezapomínejte v létě ani na jaře na opalovací přípravky. Nezáleží, jestli slunce svítí celý den nebo jestli je zrovna pod mrakem, škodlivé UV záření se na vaši kůži přesto dostane. Vaše opalovací přípravky by měly mít minimální ochranný faktor 20, na který nezapomínejte ani při aplikaci make-upu. V létě proto volte spíše opalovací krém s SPF 50. Výborné recenze má třeba ten od značky Phyris. Nejvyšší možnou ochranu pokožky by pak měly mít děti, pro ty pořiďte opalovací krém s ochranným faktorem 50.

5) Vlasová péče 

Letní měsíce jsou extrémní zátěží pro vaši hřívu, která je pod neustálým vlivem slunečního záření nebo slané či chlorované vody. Tyto faktory nemilosrdně ničí strukturu, elasticitu i lesk vlasů. Proto bychom ani na dovolené neměli zapomínat na hloubkovou péči, ideálně s podílem kvalitních olejů, jako jsou například mandlový či kokosový olej. Pokud si nevystačíte s produkty z drogerie, které většinou tyto oleje v dostatečné míře neobsahují, sáhněte například po prověřených produktech řady HappySun od značky Kaaral.

6) Sluneční brýle 

Sluneční záření má kromě vlasů a pokožky také obrovský vliv na oči. „Obzvlášť u dětí jsou v létě nutností kvalitní sluneční brýle zabraňující zánětům spojivek či rohovky kvůli UV záření, a to alespoň s filtrem UV 400. Nejvíce nebezpečné lidskému oku je ultrafialové záření – elektromagnetické záření o malých vlnových délkách (právě do 400 nm), člověku neviditelné. Při pobytu u moře se dále doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

7) Doklady 

Plánujete cestu do zemí schengenského prostoru a myslíte si, že nepotřebujete doklady? Chyba! Vždy u sebe mějte alespoň občanský průkaz. Pokud cestujete mimo Schengen, přibalte si především pas a vždy si zkontrolujte platnost vašich dokladů, jinak může vaše dovolená skončit už v letištní hale. Ujistěte se, že i vaše děti mají s sebou průkaz totožnosti, případně jsou zapsané v tom vašem. Nezapomeňte ani na průkazky pojištěnce všech členů rodiny. Mimoto se vám v zahraničí určitě neztratí ani řidičský průkaz, pokud byste se rozhodli pro zapůjčení automobilu nebo skútru.

8) Pojištění 

V žádném případě nepodceňujte důležitost cestovního pojištění. Podobně jako léky je i celá zdravotní péče v zahraničí často mnohem dražší než v Česku. Abyste předešli nečekaným výdajům, určitě si cestovní pojištění sjednejte včas. Přes internet je možné ho pohodlně sjednat do pár minut. Mnohé pojišťovny navíc nabízí i pojištění zavazadel nebo zrušení letu. Přestože se tím cena navýší, určitě doporučujeme si v tomto ohledu připlatit.

9) Peníze 

Rozhodně neplatí, že by vám v každé destinaci vyměnili české koruny za místní měnu. Proto se ujistěte, že před cestou směníte dostatek hotovosti a nespoléhejte jen na platbu platební kartou. Obzvlášť v odlehlých destinacích nebo na ostrovech obchody velmi často platební karty nepřijímají. Navíc rozdělením vašich financí na více míst si zajistíte, že v případě krádeže budete mít peníze z dalšího zdroje ihned k dispozici a ušetříte si tak mnoho starostí.

10) Nabíječky a adaptéry 

Co je horší, než když se vám nebo vašim blízkým na dovolené vybije telefon, MP3 přehrávač nebo fotoaparát? Rozhodně se před cestou ujistěte, že máte zabalené nabíječky na veškerou elektroniku, kterou vezete s sebou. Na internetu také zkontrolujte, jestli zásuvky ve vaší cílové destinaci odpovídají těm českým. Pokud ne, bude potřeba nakoupit speciální adaptéry.

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama