Letos prostřete vánoční stůl na jedničku

Chystáte se na velké rodinné Vánoce a už teď přemýšlíte, kam všechny vlastně posadíte? Máme pro vás tipy, jak udělat jen ten nejlepší dojem.
10926

 

Čistota je základ, to je jasné

I když příbor rozmístíte správně a stůl stylově nazdobíte, šmouha nebo dokonce špatně umytý otisk rtů na skleničce vám vše pokazí. Takže než stůl prostřete, nádobí i příbory pečlivě vyleštěte.

Jak správně prostřít podle etikety?

Nesprávné použití a rozmístění příborů je pořádné společenské faux-pas. Každý chod má mít svůj příbor a jejich rozmístění by mělo odpovídat pořadí chodů směrem k talíři. Chystáte večeři zahrnující polévku, hlavní chod, salát a dezert? Postupujte následovně: nůž je na pravé straně talíře a jeho ostří směřuje směrem dovnitř, vedle něj patří lžíce a na levou stranu talíře zase vidlička na hlavní chod. Vedle této vidličky patří druhá menší vidlička na salát. Lžička na dezert patří nad talíř.

Tip: Samozřejmostí by měla být také sladěná jídelní sada. Každý stolovník by měl mít stejný talíř i skleničku. Jídelní sada je například skvělý dárek pro maminku, ale i pro každou ženu, která ráda hostí větší počet lidí. Mrkněte třeba na vetroshop.cz, kde najdete jídelní sady, skleničky, hrnce, ale také zahradní potřeby či potřeby na pečení, které by určitě byly skvělým dárkem pro babičku.

Víte, kam patří při stolování ruce?

Při jídle nikdy neopírejte lokty o stůl. Lokty držte u těla a ruce k jídlu nepoužívejte. Výjimku tvoří drůbeží maso s kostí, případně mořské plody – klidně si rukama pomoci můžete.

Nezapomeňte na detaily!

Na co byste ještě neměla zapomenout? Slavnostní atmosféru vytvoříte pomocí svícnu uprostřed stolu, kde by se měla nacházet také solnička s pepřenkou a dalšími dochucovadly. Nezapomeňte také na ubrousky – zvolit můžete elegantní bílé textilní nebo papírové. Pokud sáhnete po papírových ubrouscích, zvolte raději dražší a klidně barevnou variantu, která bude ladit se zbytkem dekorace.

sledujte nás na instagramu