Reklama

7 věcí, které zdravě sebevědomí lidé nikdy nedělají

Vědí, jaká je jejich cena a co v životě chtějí. Co všechno se od nich můžete naučit?
Reklama
12521

Snad všichni bychom chtěli mít krapet víc sebevědomí a zvládat náročné situace se vztyčenou hlavou. Inspirací nám mohou být lidé, kteří jsou v tomto ohledu zdatnější. Čemu se vyhnout, když chcete působit také sebevědomě? Radí americká psycholožka Barbara Markway, autorka úspěšné publikace The Self Confidence Workbook: A Guide to Overcoming Self-Doubt and Improving Self-Esteem.

1. Nemyslí si, že mají menší hodnotu než druzí
Základní podmínkou pro zdravé sebevědomí je pochopit, že mám stejnou hodnotu jako druzí lidé. To znamená, že stejně jako ostatní máte právo na své sny a také na to si je splnit. Dělejte to, co chcete (pokud neubližujete ostatním) a pracujte na tom, aby se to, co si přejete, stalo skutečností.

2. Nevěří všemu, co vidí na sociálních sítích
Určitě to znáte, ale pro jistotu to zopakujeme. Je velmi snadné uvěřit tomu, že všichni okolo mají perfektní vztahy, vzorně vychované děti, perfektní tělo a jezdí na dokonalé dovolené. Sociální sítě ukazují jen pohádku, která nemá s realitou mnoho společného. Takže s klidným srdcem Facebook i Instagram někdy vypněte, zvlášť když vám není právě nejlépe.

3. Nebojí se selhání ani chyb
Perfekcionismus je jedním z důvodů, proč si lidé málo věří. Tak moc si přejí uspět a být naprosto dokonalí, až vždy selžou, protože nedosáhnou svých vlastních nereálných cílů. Strach ze selhání je ale může ochromit natolik, že se budou zbytečně držet při zemi. Zvládnout své vlastní obavy a také přijmout riziko jsou důležitým předpokladem k úspěchu.

4. Nezaměňují sebevědomí a aroganci
Někteří lidé se obávají toho být (moc) sebevědomí, aby nepůsobili arogantně. Ale sebevědomí, tedy také schopnost určit si své vlastní hranice, není totéž jako arogance. Ve skutečnosti, když máte zdravé sebevědomí, přestáváte tolik řešit své okolí a soustředíte se jen na to, co je opravdu důležité.

5. Nebojí se zkoušet nové věci
Neúspěch patří k životu a pokud se budete stále jen bát toho, že něco pokazíte, nikam se neposunete. Je to trochu paradox, ale pokud se naučíte přijmout neúspěch jako součást svého života, pravděpodobně se přestanete tolik bát nových zkušeností a dokážete překonat svůj vlastní strach. A čím více pokusů, tím větší šance na úspěch.

6. Nejsou zaměření jen na sebe
Může to znít zvláštně, ale mít sebevědomí, ještě neznamená, že se budete soustředit jen na sebe. Lidé, kteří si nevěří, mají sklon si myslet, že pokud vstoupí do místnosti, všichni se na ně dívají a hodnotí je. Ve skutečnosti jsou ostatní spíš zaměstnání svými vlastními myšlenkami, a tak si vy můžete dovolit „vypnout“ svého vnitřního policistu a trochu se uvolnit.

7. Nedovolí ostatním, aby je připravili o jejich sny
Nikdo jiný neví, co je právě pro vás nejlepší. I když vám vaše matka, kamarádka, partner, šéf… dosaďte si koho chcete, budou říkat, co máte dělat, není vaší povinností se jejich radami řídit. Asi vás to bude stát hodně sil, ale nejste tu od toho, abyste plnili očekávání druhých. Je to váš život a je na vás, co s ním uděláte.

Přečtěte si také: 10 tipů, jak nastartovat své sebevědomí každé ráno

Získejte extra porci sebevědomí podle Samantjy Jonesové

 

Pro marieclaire.cz napsala Ludmila Hamplová

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama