Reklama

Cíl následujících dní: nezbláznit se! Aneb i karanténa může mít svou rutinu

Pocit nejistoty, strach z budoucnosti, nuda ale i nesoustředěnost. To jsou faktory, které naši psychiku v posledních dnech doslova sžírají.
Reklama
12883

Přestože naše každodenní situace teď spíše představují scény z amerického seriálu Black Mirror nebo béčkového postapokalyptického filmu, není třeba propadat úzkostem a panice. V dnešní, tak trochu zrychlené době, je na nás neustálý tlak a každý volný čas se snažíme využít na maximum. Ale není právě teď ta nelepší doba k tomu, abychom se pořádně nudili, četli si a podívali se na filmy nebo seriály, na které běžně nemáme čas? Ano, ale nuda není pro každého. 

Pokud patříte k těm, kteří se nudit neumějí ani nechtějí, pak jedinou věcí, kterou v této situaci můžete ovlivnit je to, čím naplníte své dny. Respektive na čem pracujete a jak na tom pracujete. Včerejší den je za vámi. Zítra nevíte, co bude a je tady jen dnešek. Záleží tedy na vás, jak s ním naložíte! Ať už pracujete na home office a potýkáte se s problémem soustředění, chybí vám kontakt s kolegy a přáteli anebo vás neplánované volno zavřelo doma s dětmi, nastavte si rutinu. Dostane vás skrz každý den a pomůže vám z něj vytěžit maximum. Ochrání vás před chaosem i rozmary a nebudete se pak sami sebe ptát: „A co dál?“. Času teď máme spousty, a právě rutina vám pomůže vytěžit z tohoto neplánovaného množství to nejvíc, co můžete. Navíc vás odpoutá od mnoha nešvarů, ať už je to častější kouření, pití alkoholu anebo jen lenost. Společnost Sazka provedla průzkum mezi 1000 respondenty, a jaké jsou nejčastější problémy práce z domova? 

1. Chybí nám kontakt s kolegy 

2. Ruší nás rodina a děti 

3. Nemůžeme se pořádně soustředit 

4. Nevyhovuje nám pracovní prostředí 

Ideální rutina 

Pokud čtete návody, jak si vytvořit svůj denní harmonogram, tak vás asi zklamu. Máme různá zaměstnání, rodiny i temperament. Doporučovaná, univerzální denní náplň práce vám s nejvyšší pravděpodobností nebude vyhovovat. Uvědomte si, kdy jste za den nejproduktivnější a kdy toho naopak moc neuděláte. Patříte spíše k nočním sovám? Pak s prací nezačínejte v 6 ráno. Opakem budou ranní ptáčata. Část dne, ve které se na práci nemůžete soustředit, věnujte například cvičení nebo meditaci. Slavný spisovatel Franz Kafka psával hlavně v noci a spisovatel John Steinbeck musel před prací ořezat hned několik tužek. Řada lidí také uplatňuje rituály, které dělá normálně, když vstává do práce. Pamatuje – jak vaše denní rutina vypadá, není podstatné. Důležité je, že nějakou máte. 

Zatočte s prokrastinací 

Když si denní plán vytvoříte, můžete mít pocit, že je toho hodně a jednoduše nevíte, čím začít. A tak pro jistotu nezačnete vůbec a před spaním si vyčítáte, že jste ten den „zase nic neudělali“. Postavte se úzkosti a piště si seznamy toho, co byste měli za den zvládnout - tzv. „To do listy“. Ten z vaší hlavy dostane všechny úkoly i nápady a vyčistí se vám tím mentální prostor. Při určování priorit se držte hesla „first thing first“ a začněte s těmi nejdůležitějšími a mnohdy nepříjemnými úkoly. Pokud už máte svůj seznam, ale máte i nadále sklony k prokrastinaci, zkuste si napsat, co „dělat nebudete“. V boji s prokrastinací pomáhají i pravidelné pauzy mezi prací a odpočinkem, rozdělení úkolů na menší části, cvičení nebo pohyb. I procházka po bytě se počítá! 

A co dál? 

Úklid máte hotový, knížky přečtené ale tíží vás pocit, že při sledování televize a YouTube videí mentálně selháváte? Zaměřte se na seberozvoj. Zajímáte se o umění anebo vás baví historie? Navštivte online prohlídky světově proslulých muzeí a galerií! Francouzský Louvre, Guggenheimovo muzeum, Národní přírodovědecké muzeum v New Yorku a spousta dalších i Českých galerií umožnila nyní virtuální prohlídky zdarma. Z pohodlí domova si tak můžete prohlédnout ta nejkrásnější světová muzea i galerie bez toho, aby vás někdo rušil. Vyrazit můžete také do divadla. Cirk La Putyka si pro diváky připravil online přenos divadelních představení, na která můžete přispět dobrovolnou částkou.

 

Neopouštějte pohodlí a bezpečí svého domova a jednoduše si objednejte nové vydání JOY do poštovní schránky. Objednávejte zde. Poštovné po celé ČR zdarma!

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama