Do boje se stresem: Jak se mu vyhnout a jak proti němu bojovat

Stres se stal bohužel nedílnou součástí našich dní...
11849

V malém množství je stres zdravý a dokonce nám může pomoct dosáhnout lepších výkonů. Pokud ale jeho míra překročí únosnou hranici, můžeme se snadno dostat do velkých problémů. Hranice mezi "zdravým" a "nezdravým stresem" je totiž příliš tenká.

Pokud stresu propadneme, nevyhnou se nám úzkosti, psychické problémy, zažívací problémy, únava... A to je jen malý výčet toho, co stres ve velké míře dokáže napáchat.

Co stres způsobuje?

Můžeme říct, že v podstatě dnešní doba. Neustálý shon, tlak okolí, ekonomické problémy, spousta práce, přecházení nemocí, dlouhodobá fyzická nebo psychická zátěž...

Jak se mu bránit?

V první řadě bychom se měli zastavit, uklidnit a začít poslouchat své tělo. To totiž nejlíp ví, "co a jak". A vědělo to vždycky. Jen jsme se na něj díky dnešní době přestali tolik spoléhat. Raději a snáze věříme "zaručeným radám" nejrůznějších bloggerek, než abych poslouchali sami sebe a vnímali naše potřeby. 

Jakmile se uklidníme, je čas na detox. A to na všech frontách. Od drobností až po věci velké, důležité. Ujasněte si priority a to, co je pro vás v životě opravdu důležité a podle toho jednejte. Odstřihněte vše, co vás stresuje, co děláte jen proto, že musíte nebo byste měli. Zbavte se zkrátka všeho, co vám nedělá dobře a co vás nutí být v tlaku. Ať už to jsou věci nebo lidi, uvidíte, že po tomhle detoxu se vám ohromně uleví.

Zaměřte se také na to, co jíte a pijete. Ne nadarmo se říká, že to, co do těla dáváme a jak se k němu chováme se nám pak vrací jako bumerang. Odhodlejte se proto i pro detox organizmu a začněte víc přemýšlet nad tím, co jíte. Vsaďte na čerstvé a lokální suroviny, vyhněte se fast foodům, pijte dostatek vody a omezte alkohol. 

Nezapomeňte ani na kvalitní a dostatečný spánek, pravidelný pohyb, který vás baví a nabíjí a na volný čas, který budete trávit podle VAŠICH  představ. Ne podle toho, co chce dělat váš partner nebo kamarádka ale podle toho, co chcete VY.

A když nepomůže nic z výše zmíněného? Tak si zkrátka vemte dovolenou, vypněte telefon a počítač a jeďte si odpočinout někam hodně daleko od všech povinností a zdánlivě neřešitelných úkolů. A vastně nemusíte ani nikam daleko. On stačí i takový fajn víkend strávený na chalupě k tomu, abyste po návratu viděli věci jasněji.

sledujte nás na instagramu