Jak přestat zbytečně utrácet: Chraňte svůj rozpočet, jak jen to jde

Kdo šetří, má za tři...
12009

Stará dobrá pravda našich babiček - a řekněme si, že tahle rada je opravdu nad zlato a funguje.

Samozřejmě vás nebudeme nabádat k tomu, abyste si už nikdy nic nekoupili ( sami máme s nákupy problémy, obzvláště v období slev! ). Ale myslet trochu na budoucnost, není až tak špatný nápad.

Finanční poradci tvrdí, že bychom měli mít našetřeny alespoň dva ( v lepším případě tři ) naše platy pro případ, že by se cokoliv stalo - nečekaná výpověď, nemoc... Zkrátka nikdy nevíte, co se může přihodit. 

A na čem se dá úplně v pohodě ušetřit? Bez čeho se určitě obejdete? Zkuste vynechat následující.

1. Káva

Ať už si kupujete kávu každé ráno po cestě do práce, nebo je nedílnou součástí vaší pauzy na oběd a setkání s kamarádkami, reálně si spočítejte, kolikrát je její koupě s kavárenskou přirážkou opravdu nutná. Zkuste se raději poohlédnout po fajn kávovaru, který vám pomůže připravit super kávu i doma a za minimální náklady. 

2. Taxi

Naprosto chápeme, že jde občas o nevyhnutelnou službu, která vás zachrání od nočního pekla v dopravním prostředku. Den co den, ji ale využívat nemusíte. Procházkou po svých nejen ušetříte, ale ve výsledku ještě zlepšíte fyzičku a cestou uvidíte spoustu zajímavých věcí.

3. Trendy beauty produkty

Taky máte doma hned několik rtěnek, řasenek, tvářenek a stejně používáte jen své trio oblíbenců? Omezte své výdaje za zbytečné beauty produkty a uvidíte, že se bude jednat o slušnou částku navíc.

4. Balená voda

Investujte raději do cool lahve, kterou s sebou budete nosit a vodu si jednoduše natáčejte přímo z kohoutku. Ušetříte nejen vaše finance ale také planetu - zkuste omezit používání plastu na minimum.

Přečtěte si také: 4 tipy, jak ušetřit před letní dovolenou

5. Nevyužité permanentky do fitky

S novým rokem většinou přichází záplava odhodlání a nesmyslného nákupu ročního členství v posilovně. Dokud se pro vás cvičení nestane denní rutinou, investujte raději do každé hodiny zvlášť nebo si jděte zacvičit ven - je to příjemná změna!

6. Shopping on-line

Nakupování přes internet často svádí k hříchům. Na peníze totiž fyzicky nekoukáte a máte tak najednou pocit, že si vlastně můžete dovolit všechno. Opak je ale pravdou. Pozor na tyhle nákupy!

7. Předražené bary a restaurace

Neustálými návštěvami luxusních nově otevřených podniků možná ukazujete, že máte přehled o všem, co se ve městě děje, s vyhlídkou našetřených peněz ale rozhodně nepočítejte.

8. Vyhazování jídla

Uvaříte si jídlo, sníte jen trochu a zbytek už se do vás zkrátka nevejde. A to ho opravdu chcete vyhodit? Dejte si ho do krabičky a nechte si ho na večeři, nebo na oběd na zítra. Jídlem určitě neplýtvejte. Častokrát se dá skvěle imporvizovat a z jednoho jídla snadno vykouzlíte ještě dvě další. Chce to je trochu času navíc.

 

sledujte nás na instagramu