Reklama

Jak se učit doma s dětmi během „koronavirových prázdnin“? Máme pro vás 10 tipů, jak to zvládnout!

Žákům a studentům před pár dny začaly neplánované „koronavirové prázdniny“ a spousta rodičů byla nucena zůstat se svými ratolestmi doma.
12878

Nikdo zatím netuší na jak dlouho, a tak je potřeba, aby se rodiče, zejména se žáky z prvního stupně, učili doma. Asi už jste zjistili, že učit se doma s vlastními dětmi je pro někoho, kdo se tomu nikdy přímo nevěnoval, celkem náročné. Pokud ale dodržíte těchto pár základních pravidel, půjde to snadno, a ještě si s vaším dítkem užijete spoustu legrace. 

Nechat vše jenom na on – line učebnicích a TV je sice pohodlné, ale ne úplně ideální. „Aby se totiž aktivovala ta správná mozková centra a učení šlo takzvaně do hloubky, je nezbytné zapojit ruce dítěte. Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení. A o tom je právě činnostní učení,“ řekl ředitel Tvořivé školy a rodinný poradce Čeněk Rosecký, který doporučuje rodičům desatero domácího učení. Jak tedy přistoupit k učení dětí doma? 

1. Nastavte si pravidla a bezpečné hranice 

Dítě se musí cítit v bezpečí pevných hranic. A potřebuje vědět, co se bude dít, aby mohlo zůstat dítětem. Například teď jsi doma a nastavíme si to tak, že se budeme učit vždy hodinu dopoledne a hodinu odpoledne. 

2. Vytvořte pracovní místo, kde se budete učit 

Ideálně pořád stejné. Připravte si materiál – pomůcky, sešity. Vytváření pracovního místa je už samo o sobě učením (kompetence pracovní). Zapojte proto dítě a učte ho udržovat si na tomto místě pořádek. 

3. Stanovte si cíl. Zvolte učivo. Zkuste dítě motivovat 

Nejlepší motivace je příběhem. „No to jsem zvědavý, co se dneska naučíme.“ Sladkosti a hraní na PC, nejsou sice úplně ideální, ale v dané situaci se toho – v rozumné míře – nemusíte bát. 

4. Hledejte spolu s dítětem, co už umí 

Vracejte se v učivu dozadu tak dlouho, až dojdete k místu, které dítě umí. A dále postupujte vždy od jednoduchého ke složitějšímu, až když si budete jisti, že danou látku dítě ovládá. 

5. Jednotlivé postupy dělejte krátce 

Rozumné je postup (předmět, učivo) změnit, dokud dítě baví. „A teď zkusíme něco jiného.“ Nenechte dítě, aby se učením „otrávilo“. 

6. Netlačte na výkon 

Platí, že klid a trpělivost jsou základ. Když to nejde, tak to nejde. Půjde to příště. Zachovejte klid. Pokud ucítíte, že na vás jde rozčilenost, okamžitě přestaňte! 

7. Nechte dítěti prostor, ať co nejvíce věcí a jevů objeví samo 

To samozřejmě neznamená, že ho v tom necháte plácat. Propojte výuku s jeho životem a dalšími věcmi. Nechte ho, ať o tom, co dělá, mluví svým jazykem. A učte ho, aby si po sobě výsledek samo zkontrolovalo. 

8. Dítěti umožněte zažívat pocit úspěchu 

To je nesmírně důležité. Nebuďte perfekcionisté. Obrovský úspěch je už to, že dítě pracuje. Vždyť se to teprve učí! 

9. Chvalte dítě za vše, co se mu daří 

Řekněte mu, jak jste na něj pyšní, že s vámi pracuje, že vás poslouchá, jak mluví, že se soustředí. Dejte mu důvěru, že to zvládne. A na konci vyjádřete uznání, jak jste to spolu zvládli. 

10. Váš vztah s vaším dítětem je nejvíc. Nedovolte, aby ho učení ničilo 

Buďte pro něj přítomní emočně. Uznejte jeho pocity, i pro něj je to těžké období. Dítě vnímá naše strachy. Netlačte to hlavou – co by se mělo, jaké je. Důležitější, než co se dítě naučí, je váš vztah. Byla by škoda poškodit ho kvůli snaze dítě něco mermomocí naučit.

 

BONUS NA ZÁVĚR: Ještě nemáte novou JOY s kupony SHOPPING FEVER a nechce se vám do obchodu? ZDE si ji nyní můžete objednat a přijde vám až do schránky. POŠTOVNÉ JE ZDARMA!

 

Reklama
tampax
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama