Reklama

Living: Jak na rekonstrukci ložnice?

Ložnice je pokoj, ve kterém strávíme třetinu svého života.
Reklama
12747

I když v ní často jen spíme, měla by být útulná a poskytovat příjemný prostor k odpočinku. Máme pro vás pár tipů, jak na rekonstrukci dokonalé ložnice.

Koupili jste nový dům nebo byt a chystáte se na jeho rekonstrukci? Vaši pozornost si zaslouží i ložnice. Ať už je váš důvod k rekonstrukci jakýkoliv – koupili jste starší nemovitost, nebaví vás její současný design nebo vás třeba vytopili sousedi a peníze z pojištění domácnosti (resp. pojištění odpovědnosti) použijete na opravu pokoje – ložnici nezanedbávejte. Na co se při rekonstrukci zaměřit? 

Sestavení rozpočtu na rekonstrukci 

Než se pustíte do samotné rekonstrukce, promyslete si, co vlastně chcete měnit a podle toho sestavte rozpočet. Chystáte se na větší stavební úpravy nebo na výměnu topení? Pak je dobré si k pojištění domácnosti raději sjednat i připojištění odpovědnosti, kdybyste náhodou vytopili sousedy nebo způsobili jinou škodu. 

Při sestavování rozpočtu na rekonstrukci ložnice vždy počítejte i s menší finanční rezervou. Nemusí být tak velká jako například při rekonstrukci kuchyně nebo koupelny, ale je dobré mít něco navíc na nečekané výdaje. 

Vezměte to od podlahy 

Jestli jste usoudili, že ložnice chce opravdu kompletní změnu, celý pokoj vykliďte a začněte od podlahy. Obecně platí, že byste měli volit takovou, která se bude hodit k jakémukoliv nábytku, který vyberete. Dřevěnou podlahou nebo podlahou s dřevěným vzorem nic nepokazíte, vhodné jsou i vinylové podlahy nebo parkety. Barevně je můžete podle svých preferencí ladit do studenějších i teplejších odstínů. Nezapomínejte ale na to, že i podlaha musí následně ladit ke zbytku místnosti a zapadat do něj i designem. 

Připravte si stěny na malování 

Před novým nátěrem si stěnu nejdříve připravte. Oškrábejte původní malbu a vyrovnejte případné nerovnosti. Pokud se vám někde omítka drolí, je lepší ji celou strhnout a nanést omítku novou. Ložnici nejdříve vymalujte bílou barvou, abyste vše sjednotili, až pak můžete volit další barvy nebo tapety, které chcete použít. Co se týče odstínů, vhodnější jsou do ložnice tlumenější a teplejší odstíny, například zelené, modré nebo hnědé. 

Tapety jsou rovněž oblíbeným doplňkem, který dokáže dát pokoji ten správný ráz. Vybírejte je na jednu stěnu, která bude tvořit záchytný bod – často se dávají na stěnu za čelem postele. Tapety volte v decentních barvách, tak jako v případě malby, a s jemným vzorem. Ten by neměl být příliš velký, aby se na zdi stihl i několikrát zopakovat. Nebo můžete zkusit fototapetu a do ložnice si například přenést les nebo pláž. 

Kvalitní postel jako základ 

Jakmile máte pokoj připravený pro nábytek, pořiďte jako první postel. Ta je centrem celého pokoje. Výběr nepodceňujte a buďte pečliví. Promyslete si velikost na základě svých potřeb i velikosti pokoje. Nezapomínejte ani na opravdu kvalitní matraci. K oblíbeným patří ty s paměťovou pěnou nebo ortopedické. 

Nábytek a dekorace na konec 

Pokud máte postel, zbývá vám už jen doladit nábytek. Budete potřebovat noční stolky, svítidla – zejména jeden centrální lustr a stolní lampičky – a také šatník nebo komodu. Dekorace pak už jen celý prostor dotvoří a dodají mu tu správnou atmosféru. Nebojte se závěsů, klidně i těch se vzorem, barevných polštářků na postel, obrazů nebo rodinných fotek. A nezapomínejte ani na koberec nebo menší koberečky, oceníte je zejména u boku postele tak, abyste ráno nemuseli stoupat na studenou podlahu. 

Vždy myslete na celkový design pokoje a držte se ho. Oblíbené jsou jak retro či skandinávský styl, který je typický přírodními materiály a vzdušností, tak provensálský styl francouzského venkova. S dekoracemi to ale nepřehánějte, abyste pokoj nepřeplnili zbytečnostmi. Raději volte méně doplňků, které jsou pro vás ale opravdu důležité. Ložnice je místem, kde byste se měli uvolnit, přeplněný pokoj může mít opačný účinek.

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama