Reklama

Mějte se ráda: Tipy a triky, jak uvést teoretické rady do praxe

Mějte se ráda!
Reklama
12738

Měla by to být samozřejmost, ale řekněte nám – připadáte si krásná?

Vsadíme se, že jste si v duchu řekla „NE“ a nebo něco ve smyslu, že by to s vašima nohama, pletí nebo břichem mohlo být lepší. Zněla vaše odpověď pozitivně? V tom případě gratulujeme, ale stejně si tenhle článek přečtěte – pro připomenutí základních pravidel sebelásky. Té totiž není nikdy dost. 

Současný svět nás pořád nutí běžet dopředu, posunovat naše hranice, být ve všem v obraze a hlavně – vypadat mladě, štíhle, svěže, zkrátka dokonale. Pořád se únavně snažíme o dokonalost, která nám ubírá energii a mění nás na roboty, kteří v sobě nosí pocit, že ještě musíme vyřídit spoustu věcí. 

Zastavit, přijmout realitu a uvědomit si sama sebe se zdá jako nemožný úkol. Na nás ženy se valí naprosto nesmyslná povinnost vypadat za každých okolností krásně. Ze sociálních sítí na nás vykukují jen vypracované břišáky, kulaté opálené zadky bez pomerančové kůže, ovesné kaše a selfíčka z fitek, a my tak pomalu přijímáme všechny tyhle obrázky jako odraz reality, což má za následek pošramocené ženské sebevědomí i psychiku. Když sníte čokoládu, bičujete se výčitkami ještě dva dny. Cvičení je pro vás povinnost, ke které se nemůžete donutit. Když nemáte náladu si nanést make-up, natož se jít někam dobrovolně potit, myslíte si, že vašemu příteli připadáte nepřitažlivá. Podobné pocity trápí občas každou z nás. Ale neměly by!  

Přestaňte se jednou provždy srovnávat s ostatními a koukat po tom, co mají oni a vy ne. Raději se zastavte, zaměřte se na sebe a uvědomte si, co máte. Současný kult krásy je pouze konvence, která nás ovládá, a jestli ji chcete přetrhnout, musíte začít u sebe. Jak to udělat? Přestaňte soudit ostatní i sebe, osvobodíte se, uleví se vám. 

To ostatně tvrdí i Pavel Baričák ve své knize „Slabikář štěstí“. „Milovat sám sebe, v tom není žádná pýcha ani sobectví. Člověk nemůže vlastnit větší bohatství, než je jeho duše. Milovat své tělo nemá nic společného se slepým, pyšným obdivováním sebe samého. Důležité je se uklidnit, zastavit kolísání mysli, dosáhnout rovnováhy a uvěřit, že vy sami si umíte poradit s problémem. Když nepřijmete svoje tělo, bude vás odmítat. Jakkoliv se ho budete snažit zdokonalovat, nebude vás vůbec poslouchat.“

Není přesně tohle důvod, proč nehubnete, nedaří se vám odolávat sladkému, a tak pořád chodíte jako tělo bez duše? Nebo: i když se snažíte dlouhodobě jíst zdravě, občas se hýbete, viditelné pokroky stále nepřicházejí. Zní to jednoduše a jednoduché to opravdu je: pokud nebudete svému tělu naslouchat a nenaučíte se ho správným způsobem rozmazlovat, ale naopak ho budete uměle stresovým způsobem nutit k zázrakům, nestane se nic a vy skončíte v začarovaném kruhu. Když pochopíte a přijmete tyto základní principy, budete šťastnější. 

Pavel Baričák vysvětluje: „Tvrdíte o sobě, že jste v podstatě optimistka, ale stává se vám, že najednou neumíte ze svého života těžit? Takto dochází pára lidem, kteří se spoléhají na dodávky lásky od partnera, rodičů či blízkých. Staňte se soběstační. Nespoléhejte se na majetek, slávu, uznání, lásku od druhých. Tím, že máme deprese, mračíme se, považujeme se za ošklivé, tlusté a nepotřebné, tím se takovými i stáváme. Všichni jsme ale překrásné duše, které mohou mít vše, po čem zrovna touží. Nikdo vás nedokáže nahradit.“ Teď ale pryč od duchovní teorie...

Jaké konkrétní kroky byste měla podniknout, abyste si uvědomila, jak úžasná jste vy i vaše tělo?

Zkrátka vypněte svůj automatický režim, ve kterém jedete, a zpomalte. Rozmazlujte se. Choďte na masáže, každý den se starejte o svoje tělo správnou kosmetikou, dopřejte si dlouhé relaxační koupele, hlaďte se! Nestarejte se o těla, práci a život ostatních. Choďte na procházky, zhluboka dýchejte a uvědomujte si, jak dokonale vaše tělo funguje. Děkujte za to, že vás poslouchají nohy i ruce, které při chůzi fungují v klidném souladu. Každý den se na sebe usmějte do zrcadla a řekněte si nahlas, že vám to sluší. Zapište si, co všechno se vám na sobě líbí. Zapisujte si všechny komplimenty, které dostanete. Přemýšlejte a pozorujte, co s vámi dělají konkrétní situace, lidé i jídlo. Některé činnosti vám energii ubírají, jiné dobíjejí. Uvědomte si to a zařiďte se podle toho. Dejte svému tělu palivo v podobě plnohodnotného jídla. Jestli máte ráda sladké, dopřejte si ho s úsměvem a pak si dejte svižnější procházku. Obklopte se lidmi, kteří vás mají rádi a energii z vás nevysávají, ale doplňují vám ji. 

Netvrdíme, že byste měla rezignovat na veškerou snahu pracovat na svém těle, a smířit se tak s několika kily navíc, která se vám zkrátka nelíbí. Jen na to zkuste jít pro tentokrát správně – tedy obráceně. Dejte si do pořádku mysl, svá kila pro tuto chvíli přijměte, zklidněte se, naslouchejte si a pak s láskou začněte s postupnou změnou. 

Přečtěte si také: Staňte se Miss Charming v pěti krocích: Máme návod 

 

Reklama
Reklama
sledujte nás na instagramu
Přihlásit se k odběru newsletteru
* povinná pole
Reklama
Reklama