Naučte se říkat NE bez výčitek svědomí: Poradíme vám, jak na to

Taky máte pocit, že na každou prosbu nebo žádost, musíte odpovědět kladně?
10941

Že se musíte zavděčit všem a plnit přání na počkání? Bojíte se, že když odmítnete, budou se na vás dotyční zlobit?

Tak to rozhodně nemusíte! Naučte se říkat ne a nenechte ostatní, aby brali jako samozřejmost, že jim vždy vyjdete vstříct. Jak na to?

1. Určete si priority. Samozřejmě existuje spousta věcí, které udělat musíte nebo chcete. Pak je ale další hromada požadavků, které plníte jen proto, že vám přijde hloupé, je odmítnout. Udělejte si seznam věcí, které jsou pro vás důležité a zbytek s klidem a úsměvem na rtech odmítněte. A bez výčitek. Opravdu nejste povinní být všem neustále k dispozici.

2. Pryč s pocitem viny. Výčitky svědomí z toho, že každému nesplníte, co po vás chce? Nesmysl. Nejste stroj a proto se netrapte s tím, že někomu nevyhovíte. Určitě nejste jediná na světě, kdo daný problém může vyřešit. Věřte nám.

3. Mějte své limity. Vaše kapacita není neomezená, proto si hlídejte, komu co odsouhlasíte. Nestane se vám pak, že budete těsně před splněním termínů šílet a nebudete vědět, kam skočit dřív. Vše si pečlivě rozvrhněte a naplánujte tak, aby vás nic a nikdo nevyvedl z míry. Pokud vám to bude ze začátku dělat problém, pořiďte si klasický diař nebo notes, kde si slíbené úkoly budete zapisovat. Budete pak mít lepší přehled o tom, co, komu a kdy.

Nezapomeňte, že není vašim úkolem, a ani to není ve vaší moci, každého udělat šťastným. Mějte se ráda a nehoňte se zbytečně kvůli věcem, které za vás může udělat někdo jiný.

Uvidíte, že když se naučíte říkat NE, získáte spoustu volného času, který můžete využít k relaxaci, odpočinku nebo třeba ke čtení nové Joy. Stačí jen myslet víc na sebe.

Přečtěte si také: BE HAPPY: 10 pozitivních návyků, které mají šťastní lidé

Single and happy: Víme, jak na to

sledujte nás na instagramu