READY MADE FIRMY

Přemýšlíte nad vlastní firmou, ale odrazuje Vás administrativa spojená se založením společnosti? V takovém případě jsou ideálním řešením tzv. ready made společnosti.
13288

Ready made firmy se těší stále větší oblibě u nás i v zahraničí. Koupě takové společnosti dokáže začínajícímu podnikateli ušetřit spoustu času a starostí ve srovnání se založením firmy vlastními silami.

Co to znamená?

Jak sám název napovídá, ready made firmy jsou předem založené obchodní společnosti, které splňují všechny zákonem stanovené požadavky, byly řádně zapsány do obchodního rejstříku a v důsledku toho jim bylo přiděleno IČ. Předzaložené firmy dosud nevykazují a ani nikdy nevykazovaly žádnou podnikatelskou činnost, protože byly založeny pouze za účelem jejich následného prodeje a až kupující bude tuto společnost využívat k podnikatelskému účelu.

Jak to funguje?

Podnikání prostřednictvím právnické osoby má oproti podnikání jako OSVČ řadu výhod, ale přece jen skrývá i drobnou komplikaci související se založením společnosti. Založení firmy je náročnější proces než pouhé vyřízení živnostenského oprávnění a podnikání vlastním jménem.

Pokud podnikatel chce mít svou vlastní firmu a zároveň si ušetřit starosti s administrativně poměrně náročným zakládacích procesem, je pro něj ideálním řešením koupit si právě ready made společnost. Podnikatel zakoupí již založenou a registrovanou společnost, nemusí tedy absolvovat zakládací proces, ale zároveň získá svou firmu.

Po převodu firmy na nového podnikatele je třeba zapsat změnu majitele do obchodního rejstříku. Zápis zpravidla obstará v rámci poskytování komplexních služeb prodávající společnost, tudíž kupujícímu tato starost také odpadá.

Jaká jsou rizika?

Koupě ready made společnosti od seriózní firmy nepředstavuje pro kupujícího žádná rizika. Vždy je ale dobré se ujistit, že firma skutečně dosud nevyvíjela žádnou obchodní činnost a nemá tudíž žádné dluhy. V opačném případě by dluhy spolu s převodem společnosti přešly na nového majitele firmy.

Existují alternativy?

Začít podnikat lze samozřejmě i jiným způsobem než právě koupí ready made firmy. Nabízí se podnikání jako OSVČ, jehož velkou nevýhodou je ale ručení za dluhy z podnikání vlastním majetkem.

Dalším způsobem je založení firmy vlastními silami, což je pro laika poměrně náročný proces. Z důvodu úspory času i starostí je proto vhodné svěřit tuto záležitost do rukou profesionálů.

Posledním v úvahu přicházející možností je založení firmy právníkem nebo jiným specialistou podle konkrétních individuálních požadavků začínajícího podnikatele. Ve srovnání s koupí ready made firmy je však tento proces finančně nákladnější.

 

Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash