Uklízecí plán | Kdy co uklidit, aby se vám to jednoduše nenakupilo?

Všechny nepříjemné domácí povinnosti by mohly být jednodušší, kdybychom si vše rozvrhly do celého roku...
11851

A tak jsem si proklepli zvyky profesionálních hospodyněk a vyšlo nám z toho několik bodů, kterými se snažíme řídit. Ne vždy se nám to povede, ale snaha se cení, no ne?

KAŽDÝ DEN

Každý den je nutné ustlat postel, postarat se o praní a žehlení prádla, je-li to nutné, zamést nebo vysát podlahu v kuchyni, umýt nádobí, otřít kuchyňskou desku, setřít jídelní stůl i konferenční stolek a ideálně také plochy v koupelně, kde se drží nejvíce nečistot - tedy hranu vany a umyvadlo. Není to samozřejmě nutné, ale při velkém úklidu koupelny nám to ušetří drhnutí zašlé špíny.

KAŽDÝ TÝDEN

Jednou za týden (v létě, v zimě to není nutné tak často) je vhodné vyměnit povlečení, utřít prach, vyleštit zrcadla, umýt koupelnu a toaletu, vyměnit podnožky u vany a u toalety, probrat lednici, vyprat kuchyňské utěrky a chňapky, otřít úchytky na kuchyňské lince a vytřít/vysát celý byt.

KAŽDÝ MĚSÍC

Alespoň jednou měsíčně je dobré otřít prach ze žaluzií a svítidel + vyčistit myčku, pračku a vysavač. 

KAŽDÝCH 3 - 6 MĚSÍCŮ

Dle potřeby, ale nejméně jednou za půl roku je fakt udělat si čas na umytí oken, úklid vnitřku lednice a mrazáku, vytření a srovnání kuchyňských polic i vrchních ploch nábytku, vyčištění/vyprání sprchového závěsu, vytření nečistot pod nábytkem a za nábytkem, vyprání polštářů, vysátí matrace, odvápnění kávovaru, vymytí odpadkového koše a vyčištění trouby a mikrovlnky.

JEDNOU ROČNĚ

A teď ty nepříjemnosti. Alespoň jednou ročně, třeba právě před Vánoci, se sluší umyt okenní rámy, dát do pořádku krb, pečlivě vyčistit koberce a postarat se o záclony a závěsy.

A to všechno ideálně s úsměvem!

 

 

sledujte nás na instagramu