Valentýn jinde na světe | Víte, jak se slaví třeba v Dánsku nebo v Japonsku?

Většina Čechů považuje svátek svatého Valentýna za americký výmysl. Tak to ale vlastně vůbec není!
8055

V USA sice slaví tento den opravdu každý, ale první zmínky o Valentýnovi byly nalezeny už mnohem dříve ve starém Římě, kde kněz Valentýn tajně oddával páry milenců.

A právě této historky se chytli Američané, kteří začali v den svatého Valentýna slavit. Celá země se 14. února zahalí do růžové a červené barvy a kdo nedostane valentýnku, jako by nebyl. Neslaví totiž jen zadaní, ale single lidé s rodinou a přáteli. Děti si už na základní škole mezi sebou rozdávají sladkosti a společně vytváří valentýnská přání. Svou lásku tak vyjadřují nejen spolužákům a rodičům, ale i prarodičům, sourozencům, dokonce i domácím mazlíčkům.

Za hlavní město zamilovaných je již tradičně považována Paříž. Legenda tvrdí, že prapůvod valentýnek pochází právě z Francie. Jednou z tradic v zemi šarmu a elegance je, že muži vaří ženám slavnostní večeři. Hýčkají si své manželky i přítelkyně. Ty v tento den pouze odpočívají. Jedním z oblíbených valentýnských pokrmů je například filet z lososa nebo krevety na různé způsoby. Francouzské ženy dostávají jako dárek většinou v krabičce šperk nebo spodní prádlo.

V Dánsku se 14. února dokonce žádá o ruku. Nikoliv však muž ženu jak by se čekalo, ale žena muže. Pokud muž svou přítelkyni odmítne, musí jí koupit dvanáct párů hedvábných rukavic nebo punčoch!

I čínský svátek zamilovaných se zcela liší od zbytku světa. Svůj Valentýn Číňané slaví sedmý den sedmého měsíce Čínského kalendáře. Svátek je důležitý hlavně pro ženy, které se modlí, aby byly krásné a našly si dobrého manžela.

Zdroj: Růžový slon