Odkud se vzala jelení mánie?

Odkud se vzala jelení mánie? Odkud se vzala jelení mánie?

Jeleni jsou všude. Visí si na krku, na uchu, pohupují se na klopách sak a kabátů a doskákali až na hlavu, kde se klidně pasou na čelenkách. Chcete vědět, kdo je vypustil do světa?

Odkud se vzala jelení mánie?
Fotogalerie:
{loadposition breadcrumb}

Odkud se vzala jelení mánie?

Jeleni jsou všude. Visí si na krku, na uchu, pohupují se na klopách sak a kabátů a doskákali až na hlavu, kde se klidně pasou na čelenkách. Chcete vědět, kdo je vypustil do světa?

První jelen vyběhl zpod rukou Kamily Písaříkové, mladé fashion stylistky, redaktorky a fotografky. Až po pár letech se z ‚obyčejných‘ jelenů stali Deers. Dnes už má Kamila několik šikovných pomocnic, které jí s designováním šperků pomáhají. Stále si však jeleni uchovávají originalitu a mohou se pyšnit označením hand made. S Kamilou jsme si povídali o tom, jak vznikl samotný nápad, kde hledá inspiraci, i o tom, s čím nás ještě jeleni Deers překvapí v budoucnu.

Proč zrovna jelen? Má to nějakou symboliku?
Byla to vlastně náhoda. Spolupracovala jsem s produkční agenturou, která měla ve znaku tři jeleny. Dostali jsme nápad udělat pro klienty a známé PF jako šperk jelínka. A chytlo se to. Všichni nám nadšeně volali, tak jsme si řekli, že je škoda to nechat být, že si ten nápad zaslouží nějak rozvinout. To bylo v roce 2005.

Kolik času ti zabere výroba jednoho jelínka?
Na začátku to byla ruční práce od A do Z. Vystříhávala jsem každého jelena ručně nůžkami na manikúru. Teď už mám na tělo jelena šablonu, podle které jej stroj vyřeže do látky, koženky nebo jiného materiálu. Vše ostatní už tvoříme ručně. Když mám nápad a představu, jak by měl vypadat, trvá mi výroba jednoho zhruba hodinu.

První šperk byla brož. Jakou podobu má jelen dneska?
Jelínky Deers je možné objednat ve dvou velikostech, v rámci druhů šperku pak jsou to brože, čelenky, přívěsky, náušnice, prstýnky, náhrdelníky. Velkou radost mám z kabelek ve spolupráci se značkou Darabags. Pro příští rok chystám ještě rozšíření jeleního portfolia také o náramky a pásky.

Jsou jelínci jen doménou Češek, nebo je prodáváš i do zahraničí?
Zákaznice mám především v České republice, ale posílám už i do světa. Několik stálých zákaznic mám i v Japonsku, Belgii, Anglii, Francii… Plno mých českých zákaznic také posílá jelínky Deers do světa svým příbuzným a přátelům.
Viděla jsem na tvém facebookovém profilu, že tam máš fotky jelínků z cest. Kde nejdál byli?
Zatím to vypadá, že na Islandu, na Seychelách, ve Vietnamu… je vidět, že cestování jelínkům svědčí.

Co kus, to originál, a navíc má každý své jméno. Kde hledáš inspiraci na stále nové a nové podoby a jména jelínků?
Vlastně všude možně. Zaujme mě třeba barevná kombinace, nový komponent nebo si třeba pro sebe chci něco nového vyrobit, tak zkouším varianty. Některé designy se také postupně vyvíjejí a mění v závislosti na své oblíbenosti. A jména jsou buď variantou na design samotného jelínka, někteří jelínci se zas jmenují podle přání zákaznic, je to různé. Pak mám několik oblíbených jmen, pod kterými se už prohání jelínků několik. Takovým je například Samantha nebo Elisabeth.

Co tě čeká v nejbližší době? Můžeme tě někde vidět s jelínky, nebo jsi do Vánoc zavřená v ateliéru?
Před Vánocemi máme klasicky frmol a kolikrát trávíme v ateliéru i noci. Teď momentálně finišuji vánoční Deers pop-up, který bude od 13. do 15. prosince v krásných prostorách ateliéru Prague Art & Design na Národní třídě 21 v Praze. Všichni jste srdečně zváni. Dáme si perníčky, svařák, nesmí chybět stromeček a samozřejmě hodně třpytivých jelínků.
Více informací naleznete na www.deers.cz.

Související články:

Jak nosit: Black & White
4 způsoby, jak nosit culík
Cheap & chic: Čtyři dostupné trendy kabelky

Zpět na článek: Odkud se vzala jelení mánie?
Zpět na článek: Odkud se vzala jelení mánie?
Zpět na článek: Odkud se vzala jelení mánie?
sledujte nás na instagramu