3 zimní hrozby pro naše oči

3 zimní hrozby pro naše oči 3 zimní hrozby pro naše oči

Mezi zimní nebezpečí nepatří jen rybí kostičky v krku a zlomené nohy na náledí!

3 zimní hrozby pro naše oči
{loadposition breadcrumb}

3 zimní hrozby pro naše oči

Mezi zimní nebezpečí nepatří jen rybí kostičky v krku a zlomené nohy na náledí!

O vánočních a novoročních svátcích bývají nabité akutními případy. Oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha sám zažil hrůzné historky: „Prskavky na stromečku mohou hodit jiskru do oka a popálit ho. Takové případy se stávají každý rok. Dokonce ani smažení kapra není zcela bezpečná záležitost, když vystříkne do oka kapka vroucího oleje!“. Při otvírání šampaňského se nad lahví nikdy nesklánějte a nemiřte ani směrem k ostatním!

K zimním komplikacím, i když méně dramatickým, patří vlastně i brýle. Každý, kdo je nosí, dobře ví, jak se mu skla zamlží, když přijde ze zimy do tepla! Děje se to nejen při vstupu do vyhřáté místnosti, ale též vejdeme-li do tramvaje nebo autobusu. Před námi je pak jen bílá mlha. Stačí, když se dopravní prostředek pak rychle rozjede, cukne – padáme – a nehoda je na světě.

Nepříjemné bývá také zarudnutí víček nebo zvýšené slzení způsobené chladem a větrem. Příčiny však mohou být i chorobné, je tedy vhodné poradit se s očním lékařem. „Například množství produkovaných slz zjistí precizní vyšetřovací metoda: Schirmerův test,“ prozrazuje MUDr. Novák něco z lékařské alchymie pro laika tak tajuplné a složité.
Větší starost obrýlenému člověku způsobují zimní sporty. Nikdo nepochybuje o tom, že má na horách chránit před sluncem pokožku. Používají se ochranné krémy s vysokými UV filtry. Ale sítnice oka je z ještě jemnějších a citlivějších tkání! A na horách slunce pěkně připéká. Na lyžích pochopitelně potřebujeme na sněhové pokrývce a při ostrém slunečním svitu ochranné brýle s UV filtrem.

Lepším řešením jsou v tomto období kontaktní čočky. Ale i ty mají v zimě své nevýhody. Někdo je vůbec nesnáší, protože mráz činí vzduch sušší a nošení čoček je nepříjemnější. Nejlepší variantu ale nabízí laserová operace na klinice, která má dobrou pověst. „Po laserovém zákroku je možné jít lyžovat prakticky po několika dnech! Stačí pak vzít  jen brýle ochranné, aby do operovaných očí nevlétl zmrzlý sníh,“ vysvětluje oční lékař.

Související články:

Elizabeth Olsen: Kašlu na školu. Chci práci!
Vztahy: bez cenzury
Ano, či ne? Miley Cyrus s roztrhaných džínách