Jak se slaví Vánoce v Asii?

Jak se slaví Vánoce v Asii? Jak se slaví Vánoce v Asii?

Zdá se vám, že Asie a Vánoce nejdou moc dohromady? Na následujících řádcích se dozvíte, kterak slaví vánoční svátky obyvatelé Číny, Singapuru, Filipín nebo třeba Malajsie.

Jak se slaví Vánoce v Asii?
{loadposition breadcrumb}

Jak se slaví Vánoce v Asii?

Zdá se vám, že Asie a Vánoce nejdou moc dohromady? Na následujících řádcích se dozvíte, kterak slaví vánoční svátky obyvatelé Číny, Singapuru, Filipín nebo třeba Malajsie.

V Číně se Vánoce oficiálně neslaví, i tak si ale v posledních letech získávají nadšené příznivce. Zejména ve velkých městech a nákupních centrech se objevuje sváteční výzdoba včetně ozdobených stromečků. Nově mají Číňané také svého Santu či Ježíška. Jmenuje se Dun Che Lao Ren čili Vánoční starý muž a naděluje dětem dárky do punčoch ponechaných za oknem. Číňané si však velmi oblíbili i jiný západní svátek, jak prozrazuje Jan Pospíšil, programový manažer China Tours: „Daleko zajímavější je pro Číňany silvestr, který je přece jen podobnější jejich oslavám čínského nového roku. Je to další důvod k pořádání velkolepých ohňostrojů, které Číňané tak milují. Dospělí si vyměňují dárky právě na Nový rok.“

Vánoční výzdoba proniká také do singapurských ulic a obchodních domů. Například na hlavní singapurské obchodní třídě Orchard Road se objevuje vzápětí po indickém ‚svátku světel‘ Diwali, což je pohyblivý svátek, jehož konání spadá do období od půlky října do půlky listopadu. „Letos je změna, Diwali bylo 13. 11., ale vánoční výzdoba byla nainstalována již tři týdny před ním. Rozsvěcí se až v prosinci a v ten den je třída přeplněná obdivovateli zářivé krásy,“ líčí atmosféru vyzdobených ulic Singapuru majitelka cestovní kanceláře Eva Šťastná, která zde již řadu let žije.

Filipíny jsou asi jedinou většinově křesťanskou zemí Asie. Štědrý den začíná 24. 12. vánoční mší v kostele a končí slavnostní večeří v  kruhu rodiny. Děti si před spaním zavěsí doma pytel se svým jménem a druhý den z něj pak s radostí vytahují dárky. Následující den se pak nese v duchu návštěv mezi přáteli a příbuznými. Tradiční menu, jak ho známe u nás, byste však na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chuť, a především peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

Malajsie je sice většinově muslimským státem, ale najdete tu i početné zástupce jiných vyznání, včetně křesťanství. Pokud však tuto zemi navštívíte v období Vánoc, získáte dojem, že těmto svátkům podlehli všichni bez rozdílu. Jak je vidět, co kraj, to jiné zvyky. Jakkoli na nás může představa vánočního veselí v asijských zemích působit bizarně, to podstatné zůstává: duch Vánoc, který přivádí rodiny a přátele ke společnému stolu, a radostné veselí, které nezná hranic. A co vy víte, třeba se i vám některá z pozměněných tradic zalíbí natolik, že z ní uděláte součást své domácí vánoční atmosféry.

Související články:

Muzikál Pomáda slaví 40. narozeniny!
Milla Jovovich: Superstar bez hranic
Ano, či ne? Miley Cyrus s roztrhaných džínách
sledujte nás na instagramu