Martin Chodúr: Ve svém životě ničeho nelituji

Martin Chodúr: Ve svém životě ničeho nelituji Martin Chodúr: Ve svém životě ničeho nelituji

Nakažlivě zapamatovatelné melodie, zastřený hlas a hudební zážitek. To vše můžete čekat od nového alba Manifest, o kterém exkluzivně pro Joyonline.cz promluvil Martin Chodúr. A povídání neskončilo jen u muziky.

Martin Chodúr: Ve svém životě ničeho nelituji
{loadposition breadcrumb}

Martin Chodúr: Ve svém životě ničeho nelituji

Nakažlivě zapamatovatelné melodie, zastřený hlas a hudební zážitek. To vše můžete čekat od nového alba Manifest, o kterém exkluzivně pro Joyonline.cz promluvil Martin Chodúr. A povídání neskončilo jen u muziky.

Proslavila vás talentová soutěž SuperStar. Kdybyste byl neznámý Martin Chodúr, přihlásil byste se znovu?
Určitě ano, pokud by šlo o pěveckou soutěž jako tenkrát. To co probíhá nyní už je spíše reality show a podle mého názoru už tak úplně pořadatelům nejde o zpěváka nýbrž o získání většího počtu díváků u televizních obrazovek, kteří budou sledovat kroky mladých nezkušených lidí kteří jsou zahnáni do uměle vytvořených situací.

Litoval jste někdy, že jste se do SuperStar přihlásil?
Nelitoval. Je to určitě jedna z cest, jak na sebe upozornit, ikdyž pouze na velmi krátký čas a o to těžší pak je v realitě tuto pozornost stále držet.

Kam jste se od té dobu posunul? (Když byste měl srovnat Martina během SuperStar a nyní)

Od té doby jsem se posunul určitě "hudebně", vystupoval jsem na stovkách koncertů, získal větší jistotu na pódiu, poznal řadu zajímavých lidí atd. Bohužel tou stinnou stránkou je i to, že ne všichni, kteří se tváří kamarádsky,  skutečně pomohou a závist je nekonečná.

Přezdívá se vám český Tom Jones. Nevadí vám to někdy?

Záleží jak je to myšleno, ale je všeobecně známo, že Tom Jones je jeden z nejlepších zpěváků všech dob, vždyť mezi jeho velké fanoušky patřili i Elvis Presley nebo Frank Sinatra. Takže v tomto ohledu je to pro mě poklona.

Vydal jste svou druhou desku  Manifest. Proč jste zvolil právě tenhle název? Co chcete posluchačům sdělit?
Manifest je autorskou deskou, napsal jsem texty i hudbu a názvem jsem chtěl dát posluchačům najevo, že albem manifestuji svůj pocit k hudbě i životu, hudební aranže jsou dělány poctivě a každé skladbě jsme dali to co je jí vlastní bez ohledu na to, zda se někomu zdá být moderní nebo ne. Pro představu, ve skladě "Ve vlnách" jsme použili velký orchestr a smíšený sbor proto, protože si to vnitřně skladba vyžadovala, kdybychom přemýšleli komerčně tak ji zkrátíme na tři minuty, vynecháme sbor a vše nahrajeme elektronicky. A takhle jsme přistupovali ke všem skladbám.  Primární bylo vytvořit album s trvalou  hodnotou.

Jak byste desku popsal?
Myslím, že album se bude líbit těm, kteří mají rádi kvalitní pop, velké a silné melodie, zajímavé aranže a můj hlas:-)

V čem se liší od té předchozí?
Album je autorské v českém jazyce. První album vznikalo s producentem Danem Hádlem, který měl dohled nad celou hudební složkou, zatímco toto album jsem měl pevně ve svých rukách. Nicméně si myslím, že první album "Let's celebrate" dopadlo dobře, když si uvědomím jak málo času bylo na přípravu. Vždyť všechny zpěvy na albu jsem nahrál za tři dny.

Album je autorské, kde berete inspiraci?
Inspirace je všude kolem nás. Každá skladba na světě která kdy vznikla ať už klasická, popová, jazová, experimentální, atonální  má primárně jeden důvod proč vznikla, aby vyvolala emoci, současná popová hudba sklouzává k tomu, že vyvolává jen dvě emoce, buť je melancholická třeba o lásce nebo taneční kde na textu nezáleží ale vyvolá emoci pozitivní energie. Já se ve svých skladbách snažím vyvolat i jiné druhy emocí, které jsou běžné v jazzových nebo klasických skladbách kde je větší možnost výrazových prostředků ale zároveň chci zachovat rámec popové skladby. Vnímavý posluchač pozná že není ve skladbách jen jedna dimenze, nýbrž více a že skladby mají hloubku.

Vaše první deska byla v angličtině, teď jste vsadil na češtinu. Proč? Je to kvůli názvu? Chcete aby vám lidé lépe rozuměli?
Je to samozřejmě kvůli publiku, češi mají rádi češtinu a je-li skladba v angličtině začnou mít dojem, že je jim vlastně vzdálená.

Je na albu nějaký love song pro vaši partnerku?
Ano, některé texty jsou velmi osobní. Například skladba "Stín" nebo "Napořád".

Vaše přítelkyně je přeci jen starší, bavili jste se už o tom, že založíte rodinu? Nebo bude svatba? Bude to v blízké době?
Otázku věku zásadně neřeším, nemyslím si, že dnešním ženám okolo čtyřiceti let něco výrazně schází, spíše naopak - mohou být pro řadu mladších příkladem. Je nám spolu výborně, v nejbližší době svatbu neplánujeme, ale když bude, určitě pozveme časopis JOY:-)

Jaký je nejkrásnější okamžik vašeho života?
Z profesní části určitě rád vzpomínám na setkání s Tomem Jonesem.

Čeho ve svém životě litujete?
Zatím ničeho nelituji, zeptejte se mě za dvacet let:-)

Čeho ještě chcete dosáhnout?
V hudebním businessu to není tak, že se někam jednou dostanete a stále tam jste. Každým vystoupením musíte dokazovat, že na to máte a tím se posouváte dál. Mým hlavním snem stále zůstává zpívat a živit se zpěvem.

Co byste vzkázal čtenářkám joyonline.cz, které si stejně jako vy chtějí splnit sen a zpívat?
Ať si nejdříve ujasní proč chtějí zpívat, pokud to cítí tak, že "nemůžou jinak" tak je to správná cesta. Za sebe mohu říct, že už od svých 3 let se neustále věnuji zpěvu a vždy za všech okolností jsem tvrdil, že budu zpěvákem. Z této představy jsem nikdy neslevil. Neexistuje žádná  škola jak být populárním zpěvákem, není univerzální pravda jak má zpěvák vypadat, zpívat, chovat se atd. Je to věc pocitu a trvalého zkoušení, píle a vytrvalosti a také trochu štěstí.

Související články:

Trenéři hvězd radí: 3 triky, jak zhubnout a být fit!
Trendy účes: zapleťte se!
Rozjeď to na Fiveriders
sledujte nás na instagramu