Jak si vybrat správný foťák?

Jak si vybrat správný foťák? Jak si vybrat správný foťák? Znáte to. Chcete si koupit nový foťák, na trhu jsou jich desítky a vy prostě nevíte jaký bude ten pravý. Michal Kupsa, šéfredaktor Nikonclubu vám pomůže vybrat!
Jak si vybrat správný foťák?
{loadposition breadcrumb}

Jak si vybrat správný foťák?

Znáte to. Chcete si koupit nový foťák, na trhu jsou jich desítky a vy prostě nevíte jaký bude ten pravý. Michal Kupsa, šéfredaktor Nikonclubu vám pomůže vybrat!

1/ Co by měla především požadovat při koupi fotoaparátu úplná začátečnice?

Spíše levnější model s maximálně jednoduchým ovládáním. Česká lokalizace menu by měla být samozřejmostí a také bych doporučil spíše menší rozsah zoomu. Doporučuji také zajít si do kamenného obchodu a fotoaparát si nechat předvést a hlavně si ho „osahat“, včetně prozkoumání menu, zda pro vás bude srozumitelné a dostatečně snadno ovladatelné.

2/ Jaký je rozdíl mezi kompaktem a "pokročilým kompaktem", nebo "kompaktem s výměnnými objektivy"?

Kompaktem se obvykle myslí menší, levnější a skutečně více či méně automatické fotoaparáty. Do kategorie pokročilých patří vybavenější, dražší modely, které mají větší (ale také složitější) možnosti nastavení a ovládání, často také větší rozsah zoomu. Kompakty s výměnnými objektivy jsou fotoaparáty řady Nikon 1, které v sobě spojují vymoženosti pokročilých kompaktů a digitálních zrcadlovek – tedy poměrně kompaktní rozměry s možností výměnné optiky, určené pro různé potřeby a situace.

3/ I ženy hodně cestují, chtějí dělat pěkné a zajímavé fotky, nechtějí nosit zrcadlovku s těžkou výbavou, a obyčejný kompakt jim vzhledem k výsledné kvalitě fotografií nestačí. Je na trhu fotoaparát, který by měl výhody zrcadlovky a kompaktu zároveň?

Jednoznačně fotoaparáty z modelové řady Nikon 1, které v sobě opravdu spojují to nejlepší ze zrcadlovek i kompaktních fotoaparátů. Nebudu jmenovat žádný konkrétní model, podívejte se samy na aktuální nabídku a jistě si vyberete. Opět doporučuji využít kamenný obchod a nechat si modely předvést a také si je osobně osahat a vyzkoušet ovládání.

4/ Kdy použít, a kdy nepoužít blesk jako podpůrný zdroj světla?

Blesk je výhodný zejména v situacích, kdy je nedostatek světla pro pořízení fotografie běžným způsobem. Myslete ale také na to, že dosah blesku není neomezený a zejména u kompaktních přístrojů dosahuje řádově jen několika metrů.

Pokud ale chcete zachovat atmosféru snímku, danou například specifickým osvětlením (nasvícené památky, světlo svíček nebo ohně a podobně), tak je lepší se použití blesku vyhnout. Počítejte ale s tím, že v takovém případě je nejlepší fotografovat pouze statické objekty a fotoaparát umístit na stativ nebo aspoň položit na pevnou podložku.

Související články:

Voňavé novinky letošního jara - I. díl
Spánkem proti jarní únavě
Trendy jaro: Preppy style
sledujte nás na instagramu