3 tipy, jak si udržet oblíbené oblečení jako nové

3 tipy, jak si udržet oblíbené oblečení jako nové 3 tipy, jak si udržet oblíbené oblečení jako nové Máte krásnou novou sukni, která po několika vypráních ztratila svoji jasnou barvu? Poradíme vám proto efektivní tipy a triky, po kterých bude vaše prádlo vypadat delší dobu jako nové.
3 tipy, jak si udržet oblíbené oblečení jako nové
{loadposition breadcrumb}

3 tipy, jak si udržet oblíbené oblečení jako nové

Máte krásnou novou sukni, která po několika vypráních ztratila svoji jasnou barvu? Poradíme vám proto efektivní tipy a triky, po kterých bude vaše prádlo vypadat delší dobu jako nové.

Jak na bílé prádlo

I když prádlo pečlivě třídíte na barevné a bílé, tak je často to světlé i po několika vypraních zašedlé. Důvodem může být, že ho perete v přípravcích určených na barevné oblečení. Po použití těchto prášků světlé prádlo rychle šedne. „Perte ho ve speciálních prostředcích, které obsahují bělidla a zjasňovače. Zdrženlivější buďte také s aviváží. Oblečení po ní více šedne a ztrácí svoji pružnost. Aviváž není vůbec vhodná na spodní prádlo,“ vysvětluje odbornice na textil Monika Janotková ze společnosti Gate. Přípravky na bílý textil rozhodně nepoužívejte na barevné prádlo, protože zjasňovače kolorovaný oděv rychle seperou. Aviváž je naopak dobrá na svetry a vlněné prádlo, protože pomáhá odstranit nepříjemné antistatické náboje. Malý tip: pokud vás svetr nepříjemně kouše, zkuste ho dát na pár hodin do mrazáku. Uvidíte, že bude mnohem příjemnější na nošení.

Moc prášku škodí

Pokud máte velmi znečištěný oděv, tak tím, že přidáte do pračky více prášku, se nevypere lépe. Naopak zůstane v textiliích a dráždí vaši pokožku. Více prášku se dává pouze v situaci, kdy máte doma příliš tvrdou vodu. Gel, nebo prášek? Výhodou pracího gelu je, že se dobře rozpouští i při nižších teplotách vody a nezanechává na vypraném oblečení žádné stopy. Prací gely jsou také koncentrovanější, takže jich při praní spotřebujete méně než klasického prášku. Kupte si gelové polštářky, ve kterých máte přesně odměřenou ideální míru pracího prostředku.

Jak správně sušit prádlo

Sušičky jsou v dnešní hektické době sice skvělé, protože šetří čas, ale dřív než do ní své prádlo dáte, ujistěte se, že je vhodné na sušení. Nevhodné prádlo v sušičce může změnit svoji konfekční velikost i o dvě čísla, takže pokud nehodláte drasticky zhubnout, tak si raději před každým sušením pečlivě přečtěte etiketu. Pokud nepoužíváte sušičku, prádlo z pračky po vyprání hned vyndejte a pověste, zabráníte tak vzniku plísní a nepříjemnému pomačkání. Vlněný oděv by se neměl věšet, aby se nevytáhl, takže ho rozložte na ručník a nechte uschnout na vodorovné ploše. Barevné prádlo raději nesušte na přímém slunci, mohlo by vyblednout.

Související články:

Elizabeth Olsen: Kašlu na školu. Chci práci!
Nejlepší beauty tipy všech dob
Cheap & chic: Čtyři dostupné trendy kabelky
sledujte nás na instagramu