Paddleboarding: zábava i pořádný adrenalin

Paddleboarding: zábava i pořádný adrenalin Paddleboarding: zábava i pořádný adrenalin Nezáleží na tom, jestli plánujete odpočinek na Macháči nebo divoký sjezd na řece. Paddleboarding , tedy jízda na prkně za pomoci pádla, je univerzální hračka, se kterou se můžete předvést na stojaté vodě, řece i mořské hladině. Prostě: stand up, paddle and go!
Paddleboarding: zábava i pořádný adrenalin
{loadposition breadcrumb}

Paddleboarding: zábava i pořádný adrenalin

Nezáleží na tom, jestli plánujete odpočinek na Macháči nebo divoký sjezd na řece. Paddleboarding , tedy jízda na prkně za pomoci pádla, je univerzální hračka, se kterou se můžete předvést na stojaté vodě, řece i mořské hladině. Prostě: stand up, paddle and go!

Jak to celé začalo? Paddleboarding vznikl zhruba v 60. letech minulého století na Havajských ostrovech, které jsou typickou domovinou vodních sportů. Ale už třeba ve starověkém Egyptě byla jízda na prkně vestoje s pádlem častý dopravní prostředek. Paddleboarding (havajsky hoe he’e nalu) byl původně podpůrná technika při výuce surfování, později se rozvinul jako samostatná disciplína a v posledních letech ruku v ruce s výrobou specializovaných prken už tenhle sport zažívá doslova boom.

Speciální vybavení v Česku distribuuje Honza Rott z Paddleboardshopu, který je zároveň nadšeným jezdcem: „Paddleboarding jsem objevil prakticky nedávno a hned jsem mu propadl. Samozřejmě mě dlouho nebavilo jenom pádlovat po hladké vodě, a tak za sebou máme sjezdy Vltavy, několik výletů na kanály, divokou vodu, a hlavně dost adrenalinový sjezd slovinské Soči. Rozhodně to neznamená, že paddleboarding je zábava jen pro adrenalinové šílence, jako jsem já. Je to opravdu úplně pro každého.“ Sjíždět se dá prakticky jakákoli voda. Od mořských vln velikosti rodinných domků přes divoké horské řeky, klidné toky s několika jezy až po stojatý rybník, na kterém se dá užít neméně zábavy.

V České republice a na Slovensku jsou od roku 2010 k dispozici odolné nafukovací paddleboardy RED. Ty svou příznivou cenou i širokým využitím díky skladnosti a odolnosti přiblížily stand up paddleboarding široké veřejnosti. S tím se zvýšil i počet půjčoven, kde je možné si pádlovací jízdu vyzkoušet. Výhodou paddleboardingu není jen intuitivní užití, ale i aktivní zapojení široké skupiny svalů od nohou přes břicho, trup až po paže. Trik tkví v udržení rovnováhy, při kterém budete posilovat i svalstvo, se kterým jste se doposud neměli možnost seznámit.

Související články:

Mathew Williamson pro Lindex: Módní kolekce, na kterou se budete těšit!
Váš příběh: Můj nejlepší kamarád je Číňan
Wake Jam 2013
sledujte nás na instagramu