LONGBOARD: PRKNO nejen pro kluky

LONGBOARD: PRKNO nejen pro kluky LONGBOARD: PRKNO nejen pro kluky Na první pohled vypadá podobně jako běžný skateboard. Liší se pouhými detaily, ale jsou to právě ony, které z něj činí něco extra. Longboarding zažil za poslední tři roky neuvěřitelný boom a vy jej můžete taky vyzkoušet!
LONGBOARD: PRKNO nejen pro kluky
{loadposition breadcrumb}

LONGBOARD: PRKNO nejen pro kluky

Na první pohled vypadá podobně jako běžný skateboard. Liší se pouhými detaily, ale jsou to právě ony, které z něj činí něco extra. Longboarding zažil za poslední tři roky neuvěřitelný boom a vy jej můžete taky vyzkoušet!

Longboard velice dobře poslouží jako užitečný a praktický dopravní prostředek, se kterým můžete vyrazit do školy, do práce, do obchodu či večer za přáteli do klubu. Díky tomu, že vaše nohy nejsou připoutány do bot s kolečky, jako je tomu u bruslí, neztrácíte čas přezouváním. Zároveň je prkno poměrně skladné a nemusíte hledat prostor pro zamknutí, jako například u kola. Většina lidí, kteří longboard začnou naplno využívat, mohou jednou dojít i k touze sjíždět kopce. Rozhodně ale nedoporučujeme vzít svůj první longboard rovnou tam. Vše potřebuje svůj čas, a stejně tak je to i s longboardingem.

Jak to celé začalo? Okolo roku 1950 se v okolí Santa Moniky a Venice Beach započala psát historie longboardingu. Tehdejší jezdci chtěli nalézt užší spojení mezi surfingem, skateboardingem a snowboardingem. Zároveň ale hledali elegantní dopravní prostředek, který by je bez velké námahy dopravil, kam potřebují. Až do současnosti je právě tohle nejběžnější využití longboardu. Proč tomu tak je, pochopíte během několika sekund, kdy se na prkno postavíte.

 

Jaký longboard si vybrat? Najít ten správný longboard, který vám bude vyhovovat, není úplně jednoduchá záležitost, a proto jsme oslovili zkušeného jezdce Lukáše Souhradu za společnost Snowboards.cz, který pro vás připravil rádce k výběru toho správného longboardového mazlíčka.

Správný ‚look‘

Longboard by měl být většinou dlouhý jeden metr, ale existují i větší či menší varianty (84–150 cm), a široký přibližně 23–30 cm. Kola jsou mnohem větší a měkčí než kola skateboardů. Díky kolečkům je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a lze na něm urazit velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Navíc nevytváří nepříjemný hluk jako většina městem projíždějících skateboardistů.

Deska

Jako první a rovněž nejdůležitější věc při výběru longboardu je DESKA. Desky jsou specifické svým tvarem, délkou a konstrukcí. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné, aby byla deska co nejuniverzálnější, než  zjistíte, co opravdu chcete. V longboardovém světě existují 4 základní tvary desek: pintail, hybridní, drop-through a cruiser. Nejlepším tvarem pro začátek na longboardu je ale jednoznačně pintail, který je univerzální a vyřádí se na něm úplně každý!

Materiál

Všechny desky jsou vyrobeny ze dřeva, nejčastěji jsou používány dřeva javoru a bambusu. Desky jsou slepeny z několika vrstev. Každé dřevo, ze kterého se longboard vyrábí, je charakteristické svými vlastnostmi.

KOLEČKA

Věc, se kterou se potká opravdu každý longboardista, je správná volba bushingu a koleček. Jak kolečka, tak bushing se dělí podle tvrdostí a stylu jízdy. Tvrdší bushingy jsou stavěny k vyšším rychlostem, takže jsou ideální pro downhill. Opakem jsou samozřejmě měkké, díky kterým si můžete užít parádní obloučky. U koleček je tomu opakem, čím měkčí kolečka, tím vyšší rychlost a větší přilnavost k asfaltu. Tvrdší kolečka jsou používána ke slidům.

Roman Blažek za Sportmall.cz radí v 5 krocích, jak si užít jízdu na longboardu:

 

1.    Správná výbava – NEZBYTNOU věcí, bez které by neměl žádný longboardista vyjet, je přilba!

2.    Výběr ‚spotu‘ trasy – vyberte si místo, které bude nejlépe vyhovovat vašemu stylu jízdy

3.    Parta dělá jízdu – ideální den na longboardu si určitě dokážete představit hlavně s parádní partou lidí, zapálených do longboardingu jako VY!

4.    Správné nastavení a údržba jsou třeba! – důležité je si před jízdou správně vybrat bushing, kolečka a ložiska

5.    Jízda podle vašeho gusta

 
 

Bezpečnost na longboardu

Bezpečnost je rozhodně nezbytnou součástí tohoto sportu. „Základní výbavou je HELMA, bez které by žádný longboardista neměl jezdit. Dobrým pomocníkem jsou také chrániče kolen, které vám mnohdy ušetří spoustu trápení. Longboardové rukavice jsou nejen dobrým pomocníkem, ale taky parádním kamarádem při stylu jízdy nazývané SLIDING. Rukavice jsou vybaveny speciálními puky na dlaních, které jsou nezbytné při slidech. Pokud zvolíte jako svou oblíbenou disciplínu DOWNHILL a chcete jej provozovat naplno, je třeba si pořídit koženou kombinézu, integrovanou helmu a slidovací rukavice,“ radí Roman Blažek.

Související články:

Vztahy bez cenzury!
Sexy Robert Pattinson tváří vůně Dior Homme!
Plavčicí na jedno léto v USA: Splňte si svůj americký sen