3 tipy, jak se ochladit během letních veder

3 tipy, jak se ochladit během letních veder 3 tipy, jak se ochladit během letních veder Léto nám přináší kromě příjemných a zábavných chvil i extrémní horka, kdy hledáme všemožné způsoby, jak se zchladit. Klimatizace i stín jsou bezva, jsou však i jiné způsoby, jak se zchladit zevnitř.
3 tipy, jak se ochladit během letních veder
{loadposition breadcrumb}

3 tipy, jak se ochladit během letních veder

Léto nám přináší kromě příjemných a zábavných chvil i extrémní horka, kdy hledáme všemožné způsoby, jak se zchladit. Klimatizace i stín jsou bezva, jsou však i jiné způsoby, jak se zchladit zevnitř.

Lehčí nekořeněná jídla jsou základ

Zatímco v zimě nás více přitahují těžší potraviny, v létě máme většinou chuť na lehčí jídla. Ať už je to tím, že na ně v horkém počasí máme chuť, nebo jsou prostě jen lépe dostupná, pro náš organismus je dobré, že nás v horkém počasí oslovují jídla s vyšším obsahem tekutin, stejně jako vodnaté čerstvé ovoce a zelenina. Se stoupajícími teplotami se i mnohem více potíme, což vede ke ztrátě tekutin, společně s minerálními látkami na bázi sodíku, draslíku a hořčíku. Pokud tyto tekutiny a minerální látky nenahradíme, může to vyvolat pocit únavy a malátnosti.

Melouny, špenát a ty další…

Většina druhů ovoce a zeleniny, zejména té sezonní, obsahuje spoustu vody a představuje také velmi dobrý zdroj draslíku, takže je na léto ideální volbou. Existuje však několik ‚letních šampionů‘, jako jsou melouny, bobulovité ovoce, špenát či pálivé papriky, které mohou být v boji s horkem obzvláště účinné.

Červené a žluté melouny obsahují až 95 % vody, takže tělu skvěle pomáhají nahradit tekutiny vypocené v horku. Jsou však i bohaté na draslík – žlutý meloun ho obsahuje až trojnásobně více než červený. Chutné bobulovité plody obsahují kromě vody i přírodní látky příbuzné acylpyrinu, které mají protizánětlivé účinky. Takže pokud sníte misku sladkého bobulovitého ovoce, můžete snížit zánětlivé procesy a následky nadměrného opalování na slunci. 

Špenát má také dvojí účinek. Tato zelenina, stejně jako další zelené listové druhy, obsahuje spoustu vody a je i zdrojem hořčíku, minerální látky, kterou při pocení ztrácíme. A nejen to, špenát získal svoji zelenou barvu z pigmentu nazývaného lutein, přírodního antioxidantu, který napomáhá chránit pokožku a oči před sluncem.

O pálivé paprice byste možná řekli, že je tou poslední potravinou, kterou byste chtěli jíst v horku. Ukázalo se však, že pikantní paprika dokáže stimulovat pocení, takže když se pot z pokožky vypaří, pomůže tělu se ochladit. Paprika také obsahuje spoustu vitaminu C, dalšího antioxidantu, který zvyšuje ochranu před sluncem. Když si s horkem už nevíte rady, zkuste i další ostré potraviny – třeba čerstvý česnek či zázvor, mají podobné složení, které také vyvolává pocení a následné ochlazení těla.

Držte se nad vodou

Ovoce a zelenina jsou bezesporu dobrým zdrojem tekutin, pokud však v horku ztrácíte tekutiny vlivem pocení, nespoléhejte se pouze na ně. Pijte hodně vody během celého dne a pokuste se svou žízeň trošku předběhnout. Ve chvíli, kdy vám tělo říká, abyste se napili, jste už pravděpodobně mírně dehydrovaní. Speciální nápoje pro sportovce jsou také v pořádku, zvláště pokud cvičíte v horku a ve vlhkých podmínkách – pomáhají nahrazovat cenné minerální látky a jejich složení přispívá k maximálnímu vstřebávání tekutin. Jejich mírně sladká chuť vás také může povzbudit, abyste pili ještě více. 

Pití vhodných nápojů i konzumace množství čerstvého ovoce a zeleniny vám mohou výrazně napomoci v boji s horkem. Ovoce a zelenina nejen pomáhají nahradit tekutiny a minerální látky, které ztratíte při pocení, ale obsahují i antioxidanty, jež výrazně přispívají k ochraně těla a pokožky před slunečními paprsky.

Související články:

Vztahy bez cenzury!
Fotogalerie: Módní trendy na léto
Plavčicí na jedno léto v USA: Splňte si svůj americký sen
sledujte nás na instagramu