Nosíte vysoké podpatky? Můžou způsobit křeče v nohou!

Nosíte vysoké podpatky? Můžou způsobit křeče v nohou! Nosíte vysoké podpatky? Můžou způsobit křeče v nohou! Míváte občas nepříjemné křeče v lýtkách nebo chodidlech? Trápí vás křeče v posilovně či bazénu? Příčin může být hned několik, včetně fyzické zátěže či oblíbených vysokých podpatků.
Nosíte vysoké podpatky? Můžou způsobit křeče v nohou!
{loadposition breadcrumb}

Nosíte vysoké podpatky? Můžou způsobit křeče v nohou!

Míváte občas nepříjemné křeče v lýtkách nebo chodidlech? Trápí vás křeče v posilovně či bazénu? Příčin může být hned několik, včetně fyzické zátěže či oblíbených vysokých podpatků.

„Při fyzické zátěži, například při sportu, se při pocení kromě vody vylučuje z těla množství minerálů a stopových prvků. Nedostatek některých prvků – například vápníku, draslíku hořčíku, ale i vitaminů B1, B5, B6, D a E – a dehydratace jsou pak častou příčinou křečí,“ vysvětluje lékárnice společnosti Naturprodukt RNDr. Eva Holubová.

Způsobovat křeče však mohou i další faktory. „Mezi ně patří užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, těhotenství, práce v extrémně nízkých či vysokých teplotách, nesprávná velikost boty, vysoké podpatky, nedostatečné prokrvení končetin nebo také onemocnění ledvin, jater a dalších orgánů,“ dodává Eva Holubová.

Co dělat při křeči? Prudkého stažení se zbavíme tak, že přestaneme vykonávat pohyb, který křeč vyvolal, a snažíme se sval opatrně natáhnout. Pokud se křeč nachází ve svalu chodidla, ideální je procházet se. Dříve či později se sval natáhne zpět do původní polohy a přestane bolet. Po odeznění křeče se nedoporučuje vracet k pohybu, který křeč vyvolal. Je téměř jisté, že se křeč objeví znovu.

Jaká je prevence, tedy odstranění příčin křečí? Důležité je přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení. Při výskytu křečí se výborně osvědčují doplňky stravy obsahující hořčík, draslík nebo vitaminy, které je možné zakoupit v lékárnách. Účinnou kombinaci těchto látek a vitaminů E a B6 obsahuje například Muscoaktiv stop křečím v tabletách nebo rozpustných sáčcích. Hořčík a draslík přispívají k normální funkci nervového systému a svalů, hořčík navíc ke zmírnění únavy a vyčerpání. Vitamin E přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem, vitamin B6 pak k normální funkci imunitního systému.

Související články:

Vztahy bez cenzury!
Fotogalerie: Módní trendy na léto
Plavčicí na jedno léto v USA: Splňte si svůj americký sen