Jak na bolestivou menstruaci?

Jak na bolestivou menstruaci? Jak na bolestivou menstruaci? Menstruace dokáže pořádně potrápit řadu z nás. Nepříjemné bolesti, které někdy přetrvávají i několik dnů, mohou výrazně zasáhnout do každodenního života. S tím se ale rozhodně nemusíte smířit. Existuje řada přírodních i lékařských způsobů, které vám od bolesti pomohou.
Jak na bolestivou menstruaci?
{loadposition breadcrumb}

Jak na bolestivou menstruaci?

Menstruace dokáže pořádně potrápit řadu z nás. Nepříjemné bolesti, které někdy přetrvávají i několik dnů, mohou výrazně zasáhnout do každodenního života. S tím se ale rozhodně nemusíte smířit. Existuje řada přírodních i lékařských způsobů, které vám od bolesti pomohou.

Menstruace bývá často provázena intenzivními bolestmi v podbřišku, které mohou vystřelovat i do oblasti beder, zad a dolních končetin, v horších případech se dostavuje také bolest hlavy, zvracení či průjem. Intenzita potíží může být různá, od slabší bolesti v první den menstruace až po intenzivní křeče, kvůli kterým žena není třeba i dva až tři dny schopná vylézt z postele. Řada z nás sáhne v okamžiku, kdy se potíže dostaví, po lécích proti bolesti. Jejich pravidelné užívání však rozhodně není zdravé, léky navíc bolest pouze jednorázově utlumí, nedokážou jí ale dlouhodobě předcházet. Naštěstí se nabízí řada dalších řešení, které váš organismus zbytečně nezatíží.

Úprava jídelníčku

Zdravá strava je určitě jedním z nejpřirozenějších a zároveň nejúčinnějších způsobů, jak předcházet nejen menstruačním obtížím, ale i dalším zdravotním problémům. Již několik dnů před menstruací byste měla svému tělu zajistit především velkou dávku vitaminu B6, který působí proti nadýmání, a dále vitaminu E, železa, vápníku a hořčíku, které pomáhají proti křečím. Ideální je tedy jíst hodně ovoce a zeleniny, především banánů, špenátu či avokáda, rybí a kuřecí maso. Rozhodně se vyvarujte přehnaně slaných, sladkých a tučných pochutin. Z nápojů je vhodné vynechat kávu a další kofeinové nápoje, povzbuzující síla kofeinu totiž může znásobit také bolesti.

Síla bylinek

Možná na babské rady příliš nedáte, rozhodně ale nepodceňujte léčivou sílu bylinek. Na zmírnění bolestivé menstruace i další ženské problémy se doporučuje zejména kontryhel obecný. Čaj připravený z jeho listů je dobré pít dvakrát až třikrát denně po celou dobu menstruace. Blahodárné účinky mají také heřmánek, meduňka či řebříček, které můžete koupit ve speciálně připravených směsích, nebo zázvorový čaj se skořicí a hřebíčkem. Bylinné čaje doporučují pít po dobu menstruace i gynekologové, a to nejen pro jejich ozdravné účinky. Ke zmírnění bolestí totiž významně přispívá také prohřátí břicha, ať už zevnitř konzumací teplých nápojů, nebo zvenčí přiložením nahřívací lahve nebo teplého obkladu.

Přiměřený pohyb

V době menstruace určitě není vhodné podávat závratné sportovní výkony, umírněný pohyb v podobě různých relaxačních a protahovacích cviků však může mít velmi příznivé účinky. Kromě posílení a protažení svalů totiž vyplavíte do těla endorfiny, tedy hormony štěstí, a odpoutáte svou pozornost. Doporučuje se především jóga, pilates, kalanetika či uvolněná procházka. Pokud se ale na sportování necítíte, poslechněte své tělo a dopřejte si raději chvíli klidu, třeba v posteli s dobrou knížkou.

Kouzelná náplast

Novinkou v boji proti menstruačním bolestem jsou speciální nalepovací pásky Emtape menstruace. Tyto elastické bavlněné proužky, které vypadají jako velké náplasti, přinášejí úlevu od bolesti přirozenou cestou, aniž by tělo zatěžovaly chemickými látkami. Emtapy, které si nalepíte na břicho a na záda, totiž lehce nadzvedávají kůži, čímž urychlují cirkulaci krve a lymfy, a přispívají tak k regeneraci a úlevě od bolesti. Možná vám to zní až příliš pohádkově, tento princip je však založený na vědeckých poznatcích z oblasti kineziologie, a podobné pásky využívají k tlumení nejrůznějších bolestí dokonce i profesionální sportovci. Pokud si emtapy nalepíte již jeden nebo dva dny před menstruací, můžete obtížím zcela předejít. Pásky jsou prodyšné, voděodolné a hypoalergenní, a můžete je tak nechat nalepené i celý týden. K dostání jsou ve vybraných drogeriích a e-shopu www.emtape.cz.

Lékařská pomoc

Pokud vás trápí opravdu silné menstruační bolesti a nedaří se vám je účinně utlumit přirozenou cestou, obraťte se na svého gynekologa. Od obtíží vám totiž mohou pomoci také určité druhy hormonální antikoncepce nebo nitroděložní tělísko. V některých případech navíc problémy nemusejí souviset se změnami, ke kterým v těle dochází v souvislosti s menstruačním cyklem, ale mohou být způsobeny jinými závažnými onemocněními, například zánětem, cystou nebo endometriózou, která může vést až k neplodnosti. Intenzivní menstruační bolesti tedy rozhodně nepodceňujte.

Související články:

Vztahy bez cenzury!
Váš příběh: Můj nejlepší kamarád je Číňan
Plavčicí na jedno léto v USA: Splňte si svůj americký sen
sledujte nás na instagramu