3 tipy, jak na bělení zubů

3 tipy, jak na bělení zubů 3 tipy, jak na bělení zubů Toužíte po zářícím hollywoodském úsměvu? Nebo si jen chcete zvednout sebevědomí? Bělení zubů je už několik let v kurzu. A možností bělení zubů je hned několik, tak proč jednu nevyzkoušet?
3 tipy, jak na bělení zubů
{loadposition breadcrumb}

3 tipy, jak na bělení zubů

Toužíte po zářícím hollywoodském úsměvu? Nebo si jen chcete zvednout sebevědomí? Bělení zubů je už několik let v kurzu. A možností bělení zubů je hned několik, tak proč jednu nevyzkoušet?

Zdraví je základ

Ještě než začnete vůbec uvažovat o bělení zubů, musíte si nejprve dát chrup i dásně do pořádku. Základem je pečlivá dentální hygiena ráno a večer, přičemž večer je vhodné použít i dentální nit a především mezizubní kartáčky. „Mezizubí je pro zdraví zubů a dásní zásadní. Bakterie, které se v mezizubí množí, způsobují vznik zubního kamene, kazu a nepříjemného zánětu dásní, který je spojen i se zápachem z úst,“ vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík, který má v Praze otevřenou vlastní praxi. Také není od věci zajít dvakrát do roka na profesionální dentální hygienu, kde vám odstraní veškerý zubní plak, pigmentace a zubní kámen. Samozřejmostí jsou i pravidelné prohlídky u vašeho zubního lékaře. Prevence je pro zdraví zubů a dásní opravdu zásadní.

Doma, nebo v ordinaci?

Profesionální bělení zubů může provádět buď stomatolog, nebo jej můžete aplikovat v pohodlí domova. „Ordinační bělení chrupu doporučuji jako startovací proceduru procesu bělení a následné pokračování v bělení domácím,“ doplňuje MUDr. Stuchlík. Ordinační bělení se provádí s peroxidem, který je koncentrovanější než ten, který je v gelu pro bělení domácí. To, jaký preparát či metodu daná klinika používá, je jen na zkušenostech každého lékaře. Pokud lékař shledá, že žádné překážky k bělení chrupu nejsou, pak se může pustit do samotného bělení. Při ordinačním bělení je potřeba nejprve zakrýt všechny měkké tkáně tak, aby je bělicí gel nerozleptal. Poté se nanáší bělicí gel, který se nechá působit. Celý proces nanášení bělicího přípravku se dvakrát až třikrát opakuje, a je hotovo. Jelikož jsou zuby po proceduře citlivější na uchycení pigmentů, je potřeba po dobu alespoň tří dní dodržovat tzv. bílou dietu. Ta nedovoluje konzumovat žádné potraviny bohaté na barviva, jako jsou rajčata, špenát, červená řepa či některé druhy koření jako kari nebo červená paprika.

Sada pro domácí bělení je k dostání u většiny stomatologů, kteří vám také zhotoví přesné formičky na váš chrup. Při domácí proceduře je nutné dodržovat přesný postup dle návodu, a hlavně dát pozor na dávkování gelu. Stejně jako gel pro ordinační bělení obsahuje i domácí gel peroxid, který způsobuje zesvětlení zubu. Může ale také způsobit poleptání dásní, což není moc příjemné. Formičky s gelem se nasazují nejlépe přes noc, a to pravidelně po tak dlouhou dobu, dokud nedosáhnete požadované barvy zubů. I domácí bělení může způsobovat vyšší citlivost chrup. V takovém případě je vhodné kúru přerušit a pokračovat v ní, až nepříjemný pocit odezní.

Pozor na marketingová lákadla

Ptáte se, jak je to s bělicími pastami, pudry nebo žvýkačkami? Na to má odborník jednoznačný názor: „Je to nesmysl. Takové produkty jsou pouze marketingová lákadla, která matou spotřebitele s cílem vytáhnout z něj peníze bez toho, aby přinesly požadovaný účinek. Pasty, pudry, ani žvýkačky vám vysněný bíle zářící úsměv rozhodně nepřinesou. Dobrou zprávou ale je, že takové produkty nejsou ničím škodlivé, jen je není dobré používat nepřetržitě,“ podotýká MUDr. Stuchlík. 

Související články:

Jak mít na Facebooku co nejvíce lajků?
Sexy Robert Pattinson tváří vůně Dior Homme!
Vztahy: bez cenzury