Jak jsou na tom Češi s dentální hygienou? Víme to!

Jak jsou na tom Češi s dentální hygienou? Víme to! Jak jsou na tom Češi s dentální hygienou? Víme to! Zubní hygiena a pravidelná péče o zubní zdraví nabývá v české společnosti na důležitosti. Schválně, poznáte se v průzkumu, který nyní proběhl po celé ČR?
Jak jsou na tom Češi s dentální hygienou? Víme to!
{loadposition breadcrumb}

Jak jsou na tom Češi s dentální hygienou? Víme to!

Zubní hygiena a pravidelná péče o zubní zdraví nabývá v české společnosti na důležitosti. Schválně, poznáte se v průzkumu, který nyní proběhl po celé ČR?

Dle získaných dat v České republice navštěvuje stomatologa alespoň 1× ročně 90 % z nás, což je oproti výsledkům loňského průzkumu** nárůst dokonce o 22 %. K dentální hygienistce pravidelně dochází 31 % Čechů oproti loňským 28 %. Mění se i postoj Čechů ke žvýkání. Nejběžnější dentální pomůckou, vyjma zubního kartáčku a zubní pasty, je pak žvýkačka bez cukru.

K nárůstu došlo i v používání dentálních pomůcek. Zatímco v loňském roce respondenti vypověděli, že polovina z nich se spokojí pouze s kartáčkem a zubní pastou, letos z výsledků vzešlo, že celých 69 % používá i jiné dentální pomůcky, jako je ústní voda, mezizubní kartáček či zubní nit. Délka čištění chrupu se nezměnila, Češi tráví čištěním zubů nejčastěji kolem 5 minut denně, stejně jako v loňském roce.

Češi a žvýkání:

Žvýkačku bez cukru jako každodenní vhodnou pomůcku k dentální hygieně používá 45 % Čechů. Celých 42 % respondentů po ní sáhne, chce-li si osvěžit dech, oproti loňskému roku se zde opět ukazuje nárůst, a to o 4 %. Zároveň je žvýkačka nejčastěji používanou dentální pomůckou. Následuje ústní voda. Nejvíce by Čechy o benefitech žvýkání v oblasti dentální hygieny přesvědčil odborník jako stomatolog či dentální hygienistka (55 %).

Co na to odborníci?

„Jak říkají výsledky průzkumu, povědomí o dentální péči stále stoupá, nicméně lidé se k péči o své zubní zdraví stále nestavějí tak zodpovědně, jak by bylo vhodné. Praxe bohužel ukazuje, že respondenti mají zřejmě v tomto citlivém tématu tendenci realitu trochu přibarvovat. Máme bohužel ještě daleko k západním zemím, kde se staly pravidelné návštěvy stomatologa i dentální hygienistky součástí běžného života většiny lidí,“ říká MUDr. Jakub Smrček.

Tip joyonline.cz: Pro všechny, kteří hledají informace o správné dentální hygieně, chtějí s odborníkem zkonzultovat svůj problém nebo si najít nejbližší ordinaci stomatologa či dentální hygienistky, nabízí řešení web OrbitKlub.cz. Tento web, který funguje již od roku 2004, prošel obsahovou i grafickou proměnou. Je uživatelsky přehlednější, designově hravější a nově obsahuje sekci Téma měsíce.

Související články:

Elizabeth Olsen: Kašlu na školu. Chci práci!
Vztahy: bez cenzury
7 pravidel: Jak se naladit na dokonalý sex?
sledujte nás na instagramu