Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho ihned!

Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho ihned! Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho ihned! Určitě to znáte – ať je muž nebo žena sebekrásnější, sebesympatičtější, prostě když je někomu cítit z úst, dobrý dojem je rázem pryč. Často se může stát, že člověk o svém problému ani neví, pak je nutné zakročit a šetrně to jedinci naznačit. Může se totiž jednat o více či méně závažná onemocnění dutiny ústní či jiných částí těla.
Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho ihned!
{loadposition breadcrumb}

Trápí vás zápach z úst? Zbavte se ho ihned!

Určitě to znáte – ať je muž nebo žena sebekrásnější, sebesympatičtější, prostě když je někomu cítit z úst, dobrý dojem je rázem pryč. Často se může stát, že člověk o svém problému ani neví, pak je nutné zakročit a šetrně to jedinci naznačit. Může se totiž jednat o více či méně závažná onemocnění dutiny ústní či jiných částí těla.

Nedostatečná hygiena

Prvním krokem ke zlikvidování zápachu z úst by měla být poctivá ústní hygiena. Zeptali jsme se doktora Jana Stuchlíka, který působí na Dentální klinice Jan Stuchlík: „Drtivá většina případů je zapříčiněna nedostatečnou ústí hygienou. Je nutno používat nejen kvalitní měkký kartáček a zubní pastu s fluoridy, ale také by do základní výbavy každého jedince měly patřit mezizubní kartáčky a nit. Zbytky jídla, které zůstávají v mezizubních prostorách, klasický kartáček neodstraní, a tudíž se potrava v ústech nerušeně rozkládá.“ Pokud si jste jisti, že provádíte hygienu dostatečně, a přesto problém přetrvává, obraťte se na svého lékaře, který pravděpodobně odhalí jednu z níže zmíněných příčin.

Zkažené zuby

Dalším důvodem zápachu z úst může být zkažený zub. Pokud se takový zub v ústech objeví, pak je zápach zcela přirozeným jevem. Opět se totiž jedná i hnilobu – tentokrát bílkovin. Kvůli bakteriím nastává rozklad dentinu, tedy zuboviny. Dle závažnosti zkažení zubu pak stomatolog rozhodne, zda stačí kaz vyvrtat a vyplnit plombou, nebo zda je nutné zub vytrhnout.

Problematická anatomie

Pod tímto pojmem si lze představit takřka cokoli, ale ve spojitosti se svěžestí dechu jde hlavně o obávané osmičky, známé jako zuby moudrosti. Může se stát, že se tento zub prořeže jen napůl a z menší či větší části je ještě pokryt dásní. V prostoru mezi zubem a onou dásní se opět kumuluje plak a zbytky potravy. Řešení je pak jednoznačné – zuby moudrosti musí ven. Není však nutné se obávat: „Bolest, která je se stomatologií obecně spojována, již není namístě. Máme mnoho tišicích prostředků od znecitlivujících gelů po injekční lokální anestetikum. Bezbolestné ošetření by mělo být na každé klinice samozřejmostí. Jistě, někdy to může být o něco složitější, ale vždy se dá nějaké řešení najít,“ říká pan doktor Stuchlík.

Parodontitida

Velmi časté onemocnění dásní všeobecně známe pod pojmem paradontóza, může být také jednou z příčin nelichotivého zápachu z úst. Ačkoli je parodontitida spojována i s nedostačující hygienou a absencí návštěv jak stomatologa, tak i dentální hygieny, a dá se jí tedy částečně zabránit nebo přinejmenším její nástup včasně odhalit, jde o velmi častou nemoc v dutině ústní. Následkem poddásňového plaku, zubního kamene v parodontálních kapsách, zbytků potravy a kolonií škodlivých bakterií bez přístupu vzduchu dochází ke vzniku nelibého zápachu. Léčba je v tomto případě velmi individuální. Záleží především na pokročilosti onemocnění. Hlavní je nemoc odhalit a včas zasáhnout. Neléčená parodontitida může mít fatální následky na zdraví chrupu.

Ať tak či tak, pokud tímto nepříjemným problémem trpíte, naučte se používat ústní vody po každém čištění zubů a vždy mějte po ruce větrové žvýkačky bez cukru či ústní sprej. Z přírodních produktů, které zabraňují zápachu z úst, pomáhá například žvýkání petržele či zázvoru.

Související články:

Trenéři hvězd radí: 3 triky, jak zhubnout a být fit!
Jakou barvu si dnes obléknete?
Vyzkoušejte: matující laky na nehty
sledujte nás na instagramu