5 tipů, jak vybrat ten správný snowboard

5 tipů, jak vybrat ten správný snowboard 5 tipů, jak vybrat ten správný snowboard Zima klepe na dveře a není prkno jako prkno, a proto je velmi důležité vědět, podle čeho bys měla vybrat to svoje. Pokud jsi divoška a válíš to prašanem nazdařbůh, nebo naopak dáváš přednost uvolněnému stylu à la pohodářka, měla bys vědět, že tvoje jízda záleží hlavně na výběru tvého snowboardového miláčka.
5 tipů, jak vybrat ten správný snowboard
{loadposition breadcrumb}

5 tipů, jak vybrat ten správný snowboard

Zima klepe na dveře a není prkno jako prkno, a proto je velmi důležité vědět, podle čeho bys měla vybrat to svoje. Pokud jsi divoška a válíš to prašanem nazdařbůh, nebo naopak dáváš přednost uvolněnému stylu à la pohodářka, měla bys vědět, že tvoje jízda záleží hlavně na výběru tvého snowboardového miláčka.

Abychom pronikli do tajů snowboardingu, požádali jsme odborníka na snowboardovou výbavu a jezdce Romana Blažka z obchodu Snowboard.cz, aby nám poradil, jak vybrat ten správný snowboard. „Hned v úvodu bych rozdělil snowboardy do dvou základních kategorií, a to jednoduše pro kluky a pro holky,“ říká Blažek.

Jaká je správná délka snowboardu?

Nejdůležitějším parametrem pro výběr snowboardu je jeho délka. Podle jednoduchého pravidla by ti měl snowboard sahat přibližně mezi bradu a nos. Při výběru snowboardu kromě jeho délky záleží i na tvojí dosažené úrovni, zkušenostech a váze. Obecně platí, že kratší prkno se lépe točí, což jistě ocení začátečníci, ale při větších rychlostech je nestabilní a už vůbec není vhodné do prašanu.  

Šířka snowboardu má taky svůj význam

Šířka snowboardu je spojená především s velikostí tvojí nohy. Při jízdě v oblouku by špička ani pata boty neměly dosahovat na sjezdovku. Pokud máš vysokého kluka, který by bez snowboardu nepřežil zimu, a chceš s ním letos vyrazit do hor, poraď mu jako zkušená riderka, že s velikostí boty 45 a větší bys mu doporučila širší snowboard, tzv. wide verze. Uvidíš, jak bude ohromen a před kámoši tě bude vychvalovat, jaká jsi profesionálka.

Snowboardy dělíme do několika kategorií aneb vyber si, jaký styl ježdění bude pro tebe ten nej:

SEXY Allround – univerzální snowboardy hlavně pro jízdu na sjezdovce, ale i pro nějaké to dovádění na skočkách i v prašanu. Allround snowboardy jsou vhodné pro začínající jezdce díky parametrům vyhovujícím různým odvětvím snowboardingu. I když jsi začátečník, na tomhle prkně budeš vypadat sexy.
DRSŇÁCKÝ Freestyle – snowboardy do snowparku. Freestylové snowboardy jsou kratší a měkčí, a tím i dobře ovladatelné. Pokud se s kluky ráda učíš skákat, skvělá volba.
DIVOKÝ Freeride – snowboard pro jízdu v prašanu. Freeridová prkna jsou často delší než allroundová a tvrdší než freestylová, aby co nejvíce vyhověla jízdě v hlubokém sněhu. Vázání mají posunuté více dozadu a díky tomu je špička snowboardu odlehčená. Tenhle typ preferují nespoutané riderky, kterým v žilách koluje adrenalin. Jestli jsi jedna z nich, nebudeš této investice litovat.
ELEGANTNÍ Race – snowboard pro rychlou jízdu. Slalomové prkno je tvrdé, úzké a vhodné pouze pro jízdu na sjezdovce. Holky, co to válí na Race, vypadají na sjezdovce odvážně, a přitom elegantně.

Jak vybrat snowboardové boty

Výběr bot je nejdůležitější na celé snowboardové výbavě. V případě, že neznáš svou velikost boty v uvedených jednotkách US, UK nebo EU, změř si délku chodidla od paty k nejdelšímu prstu, a tím získáš potřebnou velikost MONDO. Snowboardová bota nesmí být příliš velká ani příliš malá. Po utažení by měla bota dokonale obepnout nohu, palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý. Nemusíš se bát, že snowboardová bota je nuda. Dneska už designéři pomysleli i na holky a předhánějí se, kdo navrhne ulítlejší nebo růžovější botku.

Jak vybrat snowboardové vázání

Výběr správného vázání je velmi důležitý. Aby vázání dokonale padlo na tvou botu a mohla jsi efektivně přenášet sílu na hrany snowboardu, a tím ho ovládat, je nutné nejdříve vybrat boty a až poté vázání. Jednotlivé modely vázání se odlišují kvalitou použitých materiálů, pohodlností strapů (polstrování, 3D tvarování), nastavitelností patky a strapů a různými technologickými vylepšeními, s tím samozřejmě souvisí i jejich cena.

Související články:

6 drobností, které posílí zdraví
Jakou barvu si dnes obléknete?
Vyzkoušejte: matující laky na nehty