4 důvody, proč díky vodě zhubnete

4 důvody, proč díky vodě zhubnete 4 důvody, proč díky vodě zhubnete Toužíte nějaké to kilo shodit? Jestliže jste se rozhodli s nechtěnými centimetry zatočit pomocí diety, vězte, že za úspěchem každého hubnutí stojí i správný pitný režim, jehož základem by měla být především čistá voda.
4 důvody, proč díky vodě zhubnete
{loadposition breadcrumb}

4 důvody, proč díky vodě zhubnete

Toužíte nějaké to kilo shodit? Jestliže jste se rozhodli s nechtěnými centimetry zatočit pomocí diety, vězte, že za úspěchem každého hubnutí stojí i správný pitný režim, jehož základem by měla být především čistá voda.

Čistou vodou ke kráse
Pro odbourávání přebytečných kilogramů je důležitý dostatek tekutin v organismu. Zajišťují totiž správné fungování metabolismu a odvod toxických látek z těla. V boji s nadbytečnými centimetry vám nejlépe pomůže čistá neperlivá voda. Ta by měla tvořit základ pitného režimu. Nápoje sycené oxidem uhličitým se často nedoporučují, protože mohou vést k překyselení organismu a zapříčinit nadýmání či zhoršování trávení. Kromě vody však můžete sáhnout i po neslazených bylinkových čajích nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávě.
Pozor na ovocné ‚šťávy‘
Naopak kaloriemi nadupané stoprocentní džusy budou vaši snahu zhubnout jen ztěžovat, a i když s dobrým svědomím kupujete ty s označením „bez cukru“, je třeba si uvědomit, že stále obsahují množství cukru ze samotného ovoce. Rozloučit byste se měli i s nadměrnou konzumací alkoholu a cukrem slazenými limonádami. Jestliže jste ale milovníkem dobrého vína a bez něj si večer nedokážete představit, sklenička suchého bílého jednou za čas u televize nadělá menší škody než třeba tatranka. Víno navíc obsahuje antioxidanty. Při hubnutí se leckdy také nedoporučuje pít kávu (popř. silný čaj) obsahující kofein, jenž vylučuje z těla vodu. Jedná se však tak trochu o mýtus. Pokud během dne nevypijeme více než pět šálků kávy (tj. 300 mg kofeinu), k odvodnění nedochází a tento náš oblíbený nápoj můžeme s radostí započítat do celkového denního příjmu tekutin. Kofein naopak obsahuje řada podpůrných prostředků na hubnutí, a to pro své povzbuzující účinky na metabolismus a spalování tuků. Pokud navíc do kávy nepřidáváme žádné další přísady, její energetická hodnota je téměř nulová.
Kolik toho vypít?
Faktem však zůstává, že základ pitného režimu by měla tvořit již zmíněná čistá voda, kterou je ideální pít pravidelně během dne. Nárazové pití totiž nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Ideální je dát si jednu sklenici vody vždy před jídlem. Žaludek se vám tak alespoň z části naplní a budete se cítit dříve sytí. Říká se, že by měl člověk přijmout v průměru 2,5 litru tekutin denně. Důležité je si uvědomit, že do tohoto objemu se počítá i voda přijatá z potravin, například z ovoce. Pitný režim je však velmi individuální. Ideální množství tekutin je pro každého jiné a závisí například na pohlaví, výšce, váze, věku, stavu ledvin, momentální fyzické námaze a teplotě počasí.
A jakou vodu pít?
Jakou vodu ale pro svůj pitný režim zvolit? Minerální balené vody dodávají tělu potřebné prvky. U velké řady z nich se však dlouhodobé pití nedoporučuje, z důvodu velkého množství minerálních látek. I když jsou některé z nich k dlouhodobé konzumaci vhodné, ne každému se chtějí nosit balené vody ze supermarketu, obzvláště v zimě, kdy při cestě zaručeně promrzneme na kost. Nejjednodušším způsobem proto zůstává otočit kohoutkem vodovodu. Navíc tak ulehčíte přírodě od dalších PET lahví. V České republice má voda z veřejných vodovodů poměrně dobrou kvalitu, ale s chutí už je to v některých oblastech poněkud horší. Posloužit mohou v tomto případě i filtrační konvice (Náš tip: konvice Hyundai Aqua Optima Compact, 199 Kč), které nepříjemnou pachuť odstraní a zároveň vám pomohou dodržovat pravidelný pitný režim. Díky nim budete mít chutnou a čistou vodu stále při ruce a jejich přítomnost na stole vám bude neustále připomínat potřebu dodržování pitného režimu. Navíc máte přehled, kolik jste toho za den vypili a kolik byste vypít ještě měli.

Související články:

3 triky, jak vybrat tu pravou kabelku
5 vánočních dárků pro něj, které nekupovat
Čarovný prosinec: zpestřete si život magií