3 nejznámější mýty o zubech

3 nejznámější mýty o zubech 3 nejznámější mýty o zubech Zuby nám mohou pekelně zkomplikovat život. Začnou bolet a neptají se, zda je vhodný okamžik, nebo ne. Zeptali jsme se MUDr. Jana Stuchlíka na největší nesmysly, které slyší v zubařském křesle.
3 nejznámější mýty o zubech
{loadposition breadcrumb}

3 nejznámější mýty o zubech

Zuby nám mohou pekelně zkomplikovat život. Začnou bolet a neptají se, zda je vhodný okamžik, nebo ne. Zeptali jsme se MUDr. Jana Stuchlíka na největší nesmysly, které slyší v zubařském křesle.

Parodontitida je dědičná, nemá smysl s ní bojovat
Není žádný gen, který by určoval, že zrovna vy budete mít parodontitidu a hotovo. Tak to rozhodně není. Je pravda, že vám může být dáno do vínku, že budete k tomuto onemocnění náchylnější, to ale nic zásadního neznamená. Jedinou možnou prevencí parodontitidy je důkladná a pečlivá dentální hygiena. V případě, že ji provádíte dlouhodobě špatně, čeká vás krvácení dásní a následná parodontitida či odhalování krčků, ať máte dispozici, nebo ne.
Afty se nejlépe vyléčí cibulí a česnekem
Pokud rádi trpíte bez kýženého efektu, pak ano. V ostatních případech to opravdu nezkoušejte! Místo postižené aftou je velmi citlivé a občas je těžké třeba i mluvit, takže představa léčby agresivním česnekem či cibulí je dosti masochistická. Pokud se rozhodnete trpět s tím, že pak budete mít pokoj, i tak vás musíme zklamat. Jediné, čeho dosáhnete, je poleptání sliznice, která tak bude skvěle připravená na další bolestivý vřídek.
Jablko místo čištění zubů
Holý nesmysl! Jablko, stejně jako ostatní ovoce, obsahuje ovocné kyseliny a cukry, které zuby rozhodně nevyčistí. Ba naopak. Vlivem nízkého pH kyseliny dochází k rozpouštění skloviny, a ionty se tak uvolňují na povrch zubu. Přibližně po třiceti minutách se pH v ústech vrátí do normálu a krystaly na sklovině se právě díky iontům obnoví. A ještě máme jeden tip – pokud si vyčistíte zuby dříve než půl hodiny po tom, co jablko zkonzumujete, očistíte spolu s bakteriemi a zbytky potravy i uvolněné ionty a krystaly se pak nemají z čeho obnovit. Tím nastává mikroskopické odvápnění zubu a následkem může být zvýšená citlivost zubu na studené a kyselé, zvláště, je-li odhalený krček zubu.

Související články:

4 důvody, proč díky vodě zhubnete
5 vánočních dárků pro něj, které nekupovat
Katy Perry randí z Niallem z One Direction?